Firma Valencell ma w planach wprowadzenie na rynek urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego, które nie będzie wymagało kalibracji czy zakładania mankietu na ramię. W jaki więc sposób będzie odbywał się pomiar?
Technologia ciśnieniomierza napalcowego
Ponad miliard ludzi na świecie choruje na nadciśnienie, powodujące około 10 milionów zgonów rocznie. Wykrycie nadciśnienia i kontrolowanie go bywa jednak trudne, dlatego tak istotne jest odnalezienie łatwiejszej możliwości dla regularnego monitorowania poziomu ciśnienia krwi.
Valencell stworzyła technologię dokładnego pomiaru ciśnienia krwi z palca, która nie wymaga stosowania mankietu. Czujniki i algorytmy, ulokowane w milionach urządzeń znanych firm, takich jak Samsung, Huawei, Sony, Suunto, Buse i Jabra, zostały stworzone przez firmę Vancell, która teraz postanowiła wykonać własny produkt, oparty o rozwiniętą technologię.
Działanie urządzenia opiera się o sondę umieszczaną na środkowym palcu, zawierającą w sobie czujniki fotopletyzmografii (PPG). PPG jest techniką pomiarową, która pozwala na wykrywanie zmian w obrębie objętości krwi w tkankach, dzięki światłu odbitemu.
Valencell, w oparciu o zbiory danych zgromadzonych od 7 tysięcy pacjentów, zmierzonych przez czujnik fotopletyzmografii, utworzył algorytm sztucznej inteligencji, który pozwala na obliczanie ciśnienia krwi, wyświetlanego na urządzeniu, a także przesyłanie wyników do aplikacji na smartfona przez Bluetooth.
Aplikacja Valencell rozszerza możliwości kontrolowania ciśnienia
Pomimo, że urządzenie może pracować samodzielnie, stworzono dla niego współpracującą aplikację, która ma nie tylko rejestrować pomiary ciśnienia i je kontrolować, ale również przypominać o pomiarach czy monitorować przebieg jego zmian w czasie.
Możliwe jest również śledzenie częstotliwości pomiarów, pobieranie, a także udostępnianie zebranych danych, co może znacząco ułatwić diagnostykę i dobór leków przez lekarza.
Firma ma zamiar rozszerzyć możliwości aplikacji o sugerowaną dietę i plany aktywności fizycznych, mające na celu poprawę działania układu krążenia i zdrowia, a także możliwość automatycznego przesyłania danych do platform opieki zdrowotnej, do których lekarze mają bezpośredni dostęp.
Na ten moment urządzenie Valencell jest pierwszym niewymagającym kalibracji ciśnieniomierzem na palec, a producent pod koniec 2023 roku ma zamiar uzyskać pozwolenie od FDA.