Chiński zespół naukowców stworzył sześciowymiarowy czujnik, dzięki któremu roboty będą mogły czuć i dotykać. Urządzenie pomiarowe cechuje niezwykła precyzja i stabilność pomiarów.
Czujniki w naszym świecie
Czujnik to jedno z tych urządzeń, które spotykamy każdego dnia i to w sporej liczbie. Praktycznie każde urządzenie ma jakąś jego formę. Sensory mierzą dane, które odbierają odpowiedzi i pomiary ze środowiska, w którym zostały ulokowane, a następnie są przekształcane w dane, co pozwala na ich odczyt przez ludzi lub urządzenia. Dlatego też odkrycia i badania w tej dziedzinie są bardzo zaawansowane. Chińczycy opracowali niedawno sześciowymiarowy czujnik siły/momentu obrotowego.
Sześć wymiarów, które rozwiną robotykę
Czujnik jest złożony z mechanicznej konstrukcji, a także modułu służącego do przetwarzania sygnału. Moduł ten realizuje przetwarzanie sygnału analogowego, cyfrowego oraz transmisji sygnału. Badacze z Instytutu Nauk Fizycznych Hefei Chińskiej Akademii Nauk tworzą metodę, która mogłaby zostać wykorzystana w elastomerach.
Stworzona struktura elastomerowa umożliwia wykonanie przyrządu pomiarowego, który będzie wyjątkowo czuły. Ponadto, tak dobrany materiał strukturalny wpłynie na dynamikę i sprzężenie wymiarowe sensora, co pozwoli znacząco poprawić jego reakcję na zmiany zachodzące w środowisku.
Ten sześciowymiarowy sensor uzyskał również dostęp do filtrowania cyfrowego, kompensacji temperatury czy też przetwarzania związanego z tolerancją błędów. To wszystko ma za zadanie poprawić dokładność i stabilność wykonywanych pomiarów.
Zastosowań takich czujników jest wiele, choć wydaje się, że najważniejszym jest umożliwienie robotom odczuwania i dotykania. Dzięki sześciowymiarowemu sensorowi możliwe jest kontrolowanie sprzężenia zwrotnego siły, trwającego podczas rzeczywistych testów mechanicznych.
Zespół badawczy twierdzi, że jest w stanie na dużą skalę tworzyć projekty tych przyrządów pomiarowych o wysokiej precyzji i stabilności, które będą dostosowane do potrzeb i danej sytuacji. To urządzenie pomiarowe znalazło już swoje zastosowania w głębinach morskich, a także w lotnictwie.