Yokohama Rubber
(fot. Yokohama Rubber)

Czujnik w oponach Yokohama Rubber wskaże stan ich zużycia

Opony w samochodach są jednym z najważniejszym elementów wpływających na bezpieczeństwo. W związku z tym, rozwiązanie przedstawione przez Yokohama Rubber jak najbardziej jest godne odnotowania.

Inteligentne opony to przyszłość motoryzacji

Jeśli jest poruszany jest temat bezpieczeństwa we współczesnych i przyszłych samochodach, często wymieniane są zaawansowane systemy wsparcia kierowcy, które swoje działanie opierają na szeregu czujników i specjalnemu oprogramowaniu. Warto mieć jednak na uwadze, że wciąż niezmiennie niezwykle ważne są również bardziej zwykłe elementy, jak chociażby opony.

Opony samochodowe od swojego debiutu przeszły już długą drogę, ale ich rozwój nie zwalnia. Ostatnio możemy zaobserwować trend projektowania „inteligentnych opon”, w których wykorzystywane są czujniki i inne technologie, mające w założeniach ułatwić ich poprawną eksploatację.

Należy mieć na uwadze, że to naprawdę dobry kierunek rozwoju. W końcu to właśnie opony są jedynym punktem styku ważącego często ponad 1,5 tony pojazdu z drogą i odgrywają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Yokohama Rubber opona z czujnikiem
(fot. Yokohama Rubber)

Yokohama Rubber wprowadza opony w świat nowoczesnej motoryzacji

Skoro w nowoczesnych samochodach znajdziemy coraz więcej różnych czujników, które faktycznie poprawiają bezpieczeństwo, warto podobne podejście zastosować w przypadku opon i przestać ograniczać się tylko do czujników ciśnienia.

Koncern Yokohama Rubber opracował technologię, która wykrywa stan zużycia opony. Dzięki czemu, użytkownik otrzymuje na bieżąco informacje, czy opony zamontowane w samochodzie wciąż zapewniają swoje fabryczne właściwości czy jednak najwyższy czas na ich rotację lub nawet wymianę.

Yokohama Rubber opona z czujnikiem
(fot. Yokohama Rubber)

Rozwiązanie stworzone przez Yokohama Rubber, we współpracy z Alps Alpine, wykorzystuje czujniki przymocowane do wewnętrznej powierzchni opony. Wychwytują one fale emitowane przez obracającą się oponę, która zmienia kształt pod wpływem zużycia.

Jak informuje sam producent, komunikaty wysyłane do kierowcy pozwalają poprawić konserwację opon, wydłużają ich żywotność, zmniejszają wpływ ekonomiczny i środowiskowy, a także zapewniają większe bezpieczeństwo.

Niewykluczone, że już w niedalekiej przyszłości, gdy technologie podobne do tych w oponach Yokohama Rubber staną się popularniejsze, coraz rzadziej będziemy musieli sami oceniać stan zużycia opon. Kierowcy, a także menedżerowie flot, decyzje o ewentualnej wymianie opon będą opierać przede wszystkich na danych pochodzących z czujników. Dane będzie można przeglądać zarówno w samochodzie, jak i za pomocą chociażby mobilnej aplikacji na smartfonie, bowiem najważniejsze informacje będą trafiać do chmury.