Podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow firma ecoLogicStudio zaprezentowała swoją najnowszą konstrukcję – dmuchany zamek do oczyszczania powietrza. Projekt pokazujący możliwości biotechnologii zachwycił najmłodszych uczestników konferencji.
Walczmy z brudnym powietrzem… skacząc
ecoLogicStudio to firma architektoniczna, specjalizująca się w wykorzystaniu biotechnologii w branży budowlanej. Przez ponad 15 lat swojego istnienia stworzyła kilkadziesiąt instalacji, obejmujących biofilne rzeźby, żyjące konstrukcje i dzieła sztuki, których celem jest budowanie skalowalnych, naturalnych rozwiązań do walki z globalnym ociepleniem. Kto by się spodziewał, że jedną z propozycji, jaką umożliwi zaawansowana biotechnologia, będzie… dmuchany zamek do skakania.
A jednak, projekt AirBubble swój debiut zaliczył już w pierwszej połowie 2021 roku w Warszawie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy według organizacji WHO. Ogromny, zielony plac zabaw, powstał w sąsiedztwie Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Projekt osiągnął wtedy ogromny sukces, oczyszczając powietrze wokół placu i redukujących zawartość szkodliwych substancji w powietrzu o 75%. Kolejna konstrukcja, należąca do tej samej rodziny, stanęła w Glasgow podczas szczytu klimatycznego COP26.
Dmuchany zamek, kształtem przywodzący na myśl wielką skorupę lub meduzę, to pierwszy pneumatyczny bioreaktor stworzony przez firmę. W środku instalacji znajduje się 6000 litrów wody i 200 litrów żywych alg. Pompa zawarta w konstrukcji i nadmuchująca zamek razem z powietrzem wciąga do środka dwutlenek węgla, natomiast osoby bawiące się w środku, skacząc, przepompowują CO2 do komór zawierających glony.
Wykorzystany w konstrukcji gatunek, Chlorella, odżywia się węglem i minerałami zawartymi w powietrzu, oczyszczając je i jednocześnie wytwarzając biomasę, która ma potencjał produkcyjny (do wytwarzania organicznych tworzyw) lub energetyczny jako paliwo. Instalacja jest więc przykładem ogromnego potencjału, jaki niesie za sobą biotechnologia.
Biotechnologia w służbie ekologii
Choć na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnych planów na upowszechnienie tego typu konstrukcji w Europie, Air Bubble to przykład namacalnego i wykonywalnego rozwiązania, które ma szansę polepszyć życie mieszkańców dużych miast oraz rejonów szczególnie narażonych na duże stężenie smogu. Jednocześnie absorbując dwutlenek węgla – jest też w stanie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.
Jedna konstrukcja AirBubble ma potencjał filtracyjny równy dwóm dojrzałym drzewom, a jej budowa i uruchomienie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.