Robotyka i sztuczna inteligencja to dwie „dziedziny”, które prężnie się rozwijają, a ten robot jest na to dowodem. FRIDA potrafi malować prawdziwe obrazy, a wszystko dzięki AI i współpracy z ludźmi.
Robot, który namaluje wszystko, co tylko zapragniesz?
Robotyczne ramię FRIDA, stworzone przez naukowców z Carnegie Mellon University Robotics Institute, otrzymało pędzel, farby oraz płótna i doskonale „wie”, co powinno z nimi zrobić. Tworzenie obrazów przez robota opiera się o działanie sztucznej inteligencji oraz na przykładach ludzkich opisów tekstowych, dzięki którym robot dowiaduje się, co i w jaki sposób powinien umieścić na powierzchni płótna. Uczeni przeprowadzają różne eksperymenty, udostępniają robotowi różnego rodzaju inne dzieła, jak chociażby utwór „Dancing Queen” zespołu ABBA.
Jak zaznaczają twórcy, ten robot nie jest artystą, a systemem pozwalającym na przenoszenie pomysłów na płótno przy użyciu pędzla i zestawu farb. Artystą jedynie można nazwać osobę, która podejmuje z FRIDĄ współpracę, dyktuje zadania i oczekuje na ich zrealizowanie przez robotyczne ramię.
W jaki sposób FRIDA realizuje swoje „dzieła”?
Działanie robota opiera się o algorytmy sztucznej inteligencji (AI), pozwalające na odpowiednie wygenerowanie ruchów pędzla poprzez uczenie maszynowe (ML). Choć powstające obrazy mają swój urok i, gdyby ktoś chciał, może określić je jako dzieła, jednak nie są one precyzyjne i dokładne, a same pociągnięcia pędzla zdarzają się być często chaotyczne i nieco zbyt odważne. Mimo to, narzędzie jest niezwykłe i może pokazać przede wszystkim ludzką kreatywność, choć trwa to godziny.
„FRIDA to projekt badający skrzyżowanie kreatywności człowieka i robota.”
Jim McCann – członek zespołu tworzącego FRIDĘ
Robot uczy się używania pędzla, a następnie, korzystając z internetowych zbiorów danych, szkoli się tak, aby móc pojąć dane wejściowe, które otrzymał. Zbiorem danych jest na przykład wstępne szkolenie kontrastowe, które realizowane jest przez CLIP firmy Open AI. Jego działanie opiera się o sieci neuronowe i ma za zadanie łączyć teksty i obrazy. Innym narzędziem, które pozwala na generowanie obrazów jest m. in. DALL-E 2, jednak ten robot jest w stanie tworzyć fizyczny obraz.
FRIDA do swojej pracy wykorzystuje system real2sim2real, a każde pociągnięcie pędzla jest dla robota formą nauki o własnych możliwościach i malarskich materiałach, które otrzymał. Po udostępnieniu maszynie koncepcji obrazu, robot tworzy symulację obrazu, który ma zamiar stworzyć, oraz wyświetla twórcy paletę kolorów podlegających procesowi mieszania. Na ten moment trwają prace dotyczące samodzielnego mieszania różnych kolorów farb.