Google Nest Hub i Asystent Google (źródło: Google)
Google Nest Hub (źródło: Google)

Google rezygnuje z aktualizacji wyświetlaczy firm trzecich, a na swoim pozbędzie się gier

Firma Google podjęła niespodziewaną decyzję i postanowiła nie wprowadzać aktualizacji na inteligentnych wyświetlaczach obcych firm, takich jak Lenovo, JBL i LG. Ponadto w czerwcu nie zagramy już na Nest Hubie. O co chodzi?

To koniec aktualizacji inteligentnych wyświetlaczy

Technologiczny gigant ujawnił, że wyświetlacze firm trzecich, które do swojego działania wykorzystują Asystenta Google, nie będą już otrzymywały aktualizacji. Wśród produktów pozostawionych bez wsparcia znajdują się urządzenia takich firm, jak Lenovo (7, 8 i 10-cali), JBL Link View oraz LG Xboom AI ThinQ WK9 Smart Display.

Inteligentne wyświetlacze Google pojawiły się na rynku już w styczniu 2018 roku na targach CES, a kolejne urządzenia firm trzecich, wymienione wyżej, debiutowały w sprzedaży w tym samym roku. W lutym 2019 roku natomiast pojawiło się ogłoszenie Google o wstrzymaniu prac nad systemem operacyjnym dla tego typu sprzętu.

Prężny rozwój wyświetlaczy mocno konkurował z urządzeniami zaproponowanymi przez Amazon, szczególnie pod względem różnorodności funkcji i szerokich możliwości, jednak od zeszłego roku rozpoczęło się wprowadzanie zaskakujących zmian, które ewidentnie odstawiają tego typu sprzęty na bok. Jednym z dowodów jest wyłączenie przeglądarki internetowej dla wyświetlaczy innych niż Nest Hub, co nastąpiło w lutym zeszłego roku. Decyzja ta była argumentowana brakiem obsługi SafeSearch. Jednak to nie koniec niepokojących zmian.

Już nie zagramy na wyświetlaczu Google

Google ogłosiło również, że Nest Hub nie będzie miał już dostępu do aplikacji oraz gier głosowych w czerwcu br. Wprowadzone „Akcje konwersacyjne” istniały od 2016 roku, czego naturalnym następstwem było z czasem pojawienie się kolejnych gier. Teraz jednak opcja gier zniknie na dobre, a szkoda, bo była formą nauki, szczególnie dla najmłodszych.

W czerwcu zeszłego roku natomiast Google ogłosiło inwestycje, które miałyby skoncentrować się na „budowaniu doświadczeń rodzinnych”. Choć tworzenie inteligentnego domu oraz jego kontrola na wyświetlaczu Nest Hub jest niezwykle wygodna, to usuwanie gier nie jest raczej zbyt dobrym pomysłem, nawet, jeśli nie były wybitne.