Słuchawki (źródło: Pixabay)
Słuchawki (źródło: Pixabay)

Naukowcy Google potrafią mierzyć tętno za pomocą słuchawek dousznych

Badacze z Google Research pochwalili się kolejnym wynalazkiem. Tym razem naukowcy udowodnili, że dzięki „prostej aktualizacji oprogramowania” słuchawek lub wkładek dousznych z technologią aktywnej redukcji szumów możliwe jest dokładne mierzenie tętna. W jaki sposób działa ta metoda?

Nowa technologia pomiaru tętna

Google co jakiś czas chwali się swoimi badaniami nad nowymi wynalazkami czy technologiami. Za oryginalne pomysły, które czasami są początkiem kolejnych funkcji dla użytkowników, odpowiedzialna jest grupa badaczy z Google Research. Tym razem naukowcy postanowili ulepszyć słuchawki i wkładki douszne, które są wyposażone w technologię aktywnej redukcji szumów.

Urządzenia te, po aktualizacji oprogramowania, mogą stać się źródłem pomiarów tętna ich posiadacza. Rozwiązanie to jest możliwe dzięki wdrożeniu technologii pletyzmografii, czyli metody diagnostycznej kontrolującej zmiany objętości w danej części ciała, wywołanej przez krew, ruchy czy inny czynnik.

W przypadku nowego odkrycia Google zastosowało audio pletyzmografię (APG), polegającą na przesyłaniu sygnałów generujących echa, które z kolei odbierane są przez mikrofony sprzężenia zwrotnego, na stałe wbudowane do słuchawek. Urządzenie zarejestruje więc poruszanie się przewodu słuchowego czy wibracje przenoszone przez przepływ krwi.

Słuchawki (źródło: Pixabay)
Słuchawki (źródło: Pixabay)

Dokładność i testy nowej technologii Google

To oczywiście nie jest jeszcze wystarczające, aby stwierdzić poziom tętna użytkownika. Zebrane informacje i ruchy modulowane są przez generowane echo ultradźwięków. Naukowcy opracowali model, którego zadaniem jest przetworzenie uzyskanych informacji oraz odczytanie tętna czy jego zmienności.

Jak twierdzą badacze Google, technika sprawdza się nawet w przypadku wykonywania ruchu czy słuchania muzyki, co sprawia, że nowa opcja dla użytkownika nie będzie w żaden sposób wpływała na standardowe użytkowanie słuchawek czy wkładek dousznych.

Pixel Buds Pro (źródło: Google)
Pixel Buds Pro (źródło: Google)

Nowa technologia została przetestowana na grupie złożonej ze 153 osób. Zebrane pomiary charakteryzowały się wysoką dokładnością, a mediana błędu plasowała się na poziomie 3,21% w przypadku pomiaru tętna oraz 2,70% dla zmienności tętna.

Naukowcy zaznaczają, że metoda wykorzystania pletyzmografii audio w dowolnie wybranych słuchawkach wyłącznie dzięki aktualizacji stanowi lepsze rozwiązanie, aniżeli wprowadzanie kolejnych czujników do tych niewielkich urządzeń. Podejście to nie spowoduje wzrostu kosztów, masy czy zużycia energii, jednocześnie nie generując problemów związanych z kształtem czy wielkością słuchawek.

Nie jest jeszcze pewne, że słuchawki, takie jak np. Pixel Buds, dostaną w przyszłością tę funkcję.