5G New Calling (Źródło: news.mydrivers)
5G New Calling (Źródło: news.mydrivers)

Huawei uruchamia nową, zawrotnie szybką usługę opartą o 5G

Huawei we współpracy z chińskim gigantem telekomunikacyjnym Jiangsu Mobile wdrażają nową usługę 5G New Calling. Nowy system umożliwia połączenia audio i wideo w niespotykanej dotąd jakości.

Wyścig do coraz szybszych standardów

Stosunkowo nowe 5G to standard telefonii, który w Europie i Polsce rozwija się od około 2018 roku nie bez turbulencji. Mimo, że prace nad kolejną generacją standardu – 6G – trwają już pełną parą i osiągają zawrotne wyniki w testach, ich poprzednik pozostanie z nami jeszcze długo. Rozbudowa infrastruktury i rozwój technologii to jeden z głównych celów gigantów telefonii i telekomunikacji. Właśnie na nich oparta jest nowa usługa duetu Huawei i Jiangsu Mobile.

Chiński producent elektroniki użytkowej z Shenzhen sprzymierzył się z gigantem telekomunikacyjnym tamtego rynku w celu dostarczenia rozwiniętej usługi 5G swoim klientom. New Calling rozwija standard, oferując płynne połączenia wideo w wysokiej rozdzielczości i z możliwością interakcji w czasie rzeczywistym. Jak twierdzi koncern – usługa ma na celu detronizację tradycyjnych połączeń głosowych i internetowych połączeń wideo.

5G New Calling (Źródło: news.mydrivers)
5G New Calling (Źródło: news.mydrivers)

Kolejny krok 5G

Usługa, którą koncerny chwaliły się już w drugiej połowie 2022 roku, stała się rzeczywistością, dzięki oparciu na istniejącej sieci IMS, rozbudowanej o nowe technologie, których producenci nie chcą ujawniać w szczegółach.

Z opublikowanych informacji wiadomo, że 5G New Calling wykorzystuje system Voice over New Radio – nowy, szybszy standard komunikacji 5G w celu zapewnienia wyższej przepustowości i małych opóźnień. Cała usługa jest wygodna w użyciu, gdyż nie wymaga pobierania żadnych dodatkowych aplikacji, wymiany kart, numeru czy planu abonamentowego.

Połączenia w New Calling obsługują awatary, emotikony i przesyłanie dużych plików bezpośrednio podczas połączeń. Możliwe jest nawet tłumaczenie języków w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastowe porozumienie się bez znajomości innego dialektu.

Nowa technologia wdrażana jest dzięki współpracy Huawei i Jiangsu Mobile, którzy w zeszłym roku testowali usługę bezpośrednio na wybranych użytkownikach. Potencjał rozwiązania zauważyli inni giganci chińskiego rynku, tak jak Guangdong Mobile, którzy również dążą do nawiązania współpracy z Huawei.