5G
(fot. pixabay.com)

Prace LG nad technologią 6G przynoszą coraz lepsze rezultaty

Co prawda, do prawdziwego wdrożenia technologii 6G pozostało jeszcze sporo czasu. LG jednak już teraz osiąga konkretne rezultaty. Firma poprawiła bowiem swój ubiegłoroczny wynik transmisji ponad 3-krotnie.

Ciężko wskazać, z czego najbardziej znana jest firma LG. Inwestuje ona bowiem w niemal każdą z gałęzi przemysłu technologicznego – w jednych osiągają niebagatelne sukcesy, z innych z kolei muszą się wycofywać. Jednak wspólnym mianownikiem w każdym z produktów tej marki wydaje się być odważne pomysły, które są zapowiadane, a następnie wprowadzane do produktów.

Mam przedstawić jakieś przykłady? Cóż, zacznijmy może od niedawno zapowiedzianego największego na świecie telewizora z matrycą OLED. Przy okazji niedawnych zapowiedzi nie sposób przemilczeć również lodówki zmieniającej kolory, czy stolika oczyszczającego powietrze.

Zakładam też, że niemal każda interesująca się smartfonami osoba bacznie śledziła zapowiedzi nowych urządzeń LG. Bo choć co prawda nieistniejący już dział mobilny raportował niemal same straty, to dzięki nim ujrzeliśmy takie urządzenia jak chociażby LG Wing. Do tej pory niezmiernie mi żal, że nie doszło do wypuszczenia na rynek LG Rollable, szczególnie, że przez pewien czas sam miałem smartfona spod szyldu tej marki i naprawdę byłem z niego zadowolony.

LG chwali się postępami prac nad 6G

Wracając do tematu głównego, obecnie mamy fazę przejściową, jeśli chodzi o standardy komunikacji. Wraz z coraz większą popularnością (oraz dostępnością) sieci 5G, standard LTE powoli przechodzi na drugi plan. Zmiany te są jednak na tyle powolne, że minie jeszcze długi czas, zanim wszyscy uzyskają dostęp do standardu 5G. Mimo tego 3G ma zostać wyłączone kompletnie do 2023 roku. Przynajmniej takie działania są podejmowane przez T-Mobile.

LG sieć 6G
(fot. LG)

LG Electronics jest członkiem grupy Next G Alliance, która zajmuje się rozwojem i popularyzacją 6G. Wraz z czerwcem 2021 roku koreańską firma została przez wyżej wspomnianą grupę wybrana do kierowania grupą, której zadaniem jest wytyczenie kierunku rozwoju sieci.

Poza wyżej wspomnianą informacją, w ubiegłym roku firma pomyślnie zakończyła próbę przesłania sygnału 6G na odległość 100 metrów. Po roku badań natomiast LG poinformowało o udanej transmisji (i odbiorze) danych na odległość 320 metrów przy wykorzystaniu sieci 6G.

Wynik ten został osiągnięty 7 września w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (HHI) w Berlinie. Dr Kim Byoung-Hoon, wiceprezes LG Electronics stwierdził, że dzięki sukcesowi firma jest o krok bliżej do realizacji prędkości 6G na poziomie 1 terabita na sekundę zarówno w pomieszczeniach, jak w obszarach zewnętrznych na terenie miasta.

Pełen raport z badań oraz testów zostanie, wraz z przeglądem dotychczasowego rozwoju komunikacji 6G, zostanie zaprezentowany podczas wydarzenia 6G Grand Summit. Odbędzie się ono 23 września w LG Science Park w Seulu.

Kiedy możemy się spodziewać nowego standardu?

Osoby, które już zacierają ręce i cieszą się na nowy standard będę musiał w tym momencie rozczarować. Dyskusje nad standaryzacją sieci 6G mają rozpocząć się w okolicach 2025 roku, natomiast wprowadzanie samej technologii – nie wcześniej niż w 2029.