T-Mobile 5G
T-Mobile 5G

Nokia pomoże T-Mobile rozbudować sieć 5G w Polsce

Nokia poinformowała o rozszerzeniu współpracy z T-Mobile Polska na następne 10 lat. Planem jest rozbudowa sieci 5G w naszym kraju. Porozumienie ma pozwolić na to, by magentowy operator utrzymał czołową pozycję na lokalnym rynku usług telekomunikacyjnych.

Fińsko-polska kolaboracja

Dziesięcioletnia umowa między Nokią oraz T-Mobile Polska zakłada, że Finowie zwiększą swój udział w magentowej sieci do 50%. Polski operator otrzyma najnowsze rozwiązania AirScale. Mówi się o stacjach bazowych AirScale, technologii Single RAN oraz antenach 5G Massive MIMO, zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Jest to niewątpliwie zastrzyk technologiczny, który może pomóc magentowej ekipie.

Dostarczona technologia 4G oraz 5G, zostanie wykorzystana w obecnie użytkowanych niższych pasmach. Potem, T-Mobile Polska przejdzie do jej wdrożenia na wygranym w aukcji paśmie 3,5 Ghz w 5G. Te działania mają zapewnić lepszy zasięg oraz przepustowość sieci 5G, a także poprawić działanie starszego 4G LTE. Planowane są również prace nad tym, aby zmniejszyć złożoność infrastruktury T-Mobile Polska. To pomoże ograniczyć koszty operatora.

T-Mobile Polska dzielnie pracuje nad rozwojem 5G w Polsce
T-Mobile Polska dzielnie pracuje nad rozwojem 5G w Polsce

Wieloletnia współpraca Nokii i T-Mobile

Portal Telepolis przypomina, że obydwie firmy łączą już wieloletnie stosunki, sięgające jeszcze czasów sieci Era. Nokia pomagała w rozwoju sieci 2G, 3G, a także 4G LTE oraz 5G DSS. Można to zawdzięczać tysiącom inżynierów z Wrocławia i Krakowa, którzy korzystają z bogatego zaplecza badawczo-rozwojowego. Warto też zaznaczyć iż dziesięcioletnia umowa zakłada wsparcie techniczne dla nowych technologii, wdrożenie kolejnych usług cyfrowych, a także konserwację sieci i rozwiązania na użytek profesjonalny.

Nie jest to jednak współpraca ekskluzywna. Podobną umowę, korporacja także zawarła z Grupą Orange. W jej przypadku, prace obejmą tereny Francji i Hiszpanii – przynajmniej na początku. Warto jednak zaznaczyć, iż jest pierwsza taka umowa Nokii w Polsce. Czy te działania pozwolą T-Mobile zagościć na pozycji lidera usług telekomunikacyjnych w kraju? To pokażą tylko najbliższe lata oraz efekty ciężkiej pracy.