Inteligentna czapka pomaga zdiagnozować udar w karetce (źródło: Amsterdam UMC/YouTube)
Czapka pomaga zdiagnozować udar w karetce (źródło: Amsterdam UMC/YouTube)

Ta inteligentna czapka może wykryć udar. Wykona badanie EEG jeszcze w karetce

Naukowcy z Centrum Medycznego w Amsterdamie opracowali innowacyjne urządzenie. Jest nim czapka wyposażona w liczną elektronikę, która pozwala na szybkie wykrycie fal mózgowych. Wynalazek był przedmiotem testów przez cztery lata i częścią wyposażenia holenderskich karetek. Jak spisał się sprzęt?

Inteligentna czapka wykrywa udar mózgu

Amsterdamski zespół badawczy pochwalił się opracowaniem i wynikami kilkuletnich testów innowacyjnego wynalazku. Urządzenie to czapka, której zadaniem jest wykrywanie fal mózgowych, a więc przeprowadzenie badania EEG jeszcze przed dotarciem pacjenta do szpitala. Dzięki tej metodzie, w przypadku podejrzenia udaru mózgu, ratownicy mogliby wstępnie zdiagnozować chorego.

Inteligentna czapka pomaga zdiagnozować udar w karetce (źródło: Amsterdam UMC/YouTube)
Czapka pomaga zdiagnozować udar w karetce (źródło: Amsterdam UMC/YouTube)

Od 2018 do 2022 roku ta inteligentna czapka testowana była w 12 holenderskich karetkach pogotowia, co umożliwiło zebranie danych od niemalże 400 pacjentów, u których podejrzewano udar. Oceny dokonywał ratownik medyczny. W 68% przypadków ustalono właściwą diagnozę dotyczącą rodzaju i poziomu ciężkości występującego schorzenia.

Urządzenie określa ciężkość i typ udaru

Inteligentna czapka pozwoliła na wykrywanie najczęstszego typu udaru, a więc niedokrwiennego mózgu. Jego przebieg polega na występowaniu zakrzepu, który odpowiedzialny jest za zablokowanie przepływu krwi przez naczynia w mózgu.

Sprzęt był w stanie także określić, czy naczynie krwionośne było małe, czy też duże. Stwierdzenie rozmiaru jest niezwykle istotne dla dalszego leczenia i postępowania. W przypadku zatoru w jednym z dużych naczyń konieczne jest zorganizowanie transportu do odpowiedniej placówki, gdzie skrzep zostanie usunięty operacyjnie. Gdy jednak pozostaje walczyć z mniejszym naczyniem, wystarczającym może być podanie odpowiednich leków, odpowiedzialnych za rozrzedzenie krwi.

Proces, w którym już w karetce możliwe jest określenie rodzaju udaru mózgu jest niezwykle ważny. Wtedy sytuacja wymaga szybkich działań, aby uniknąć licznych powikłań, prowadzących do paraliżu czy nawet śmierci. Inteligentna czapka może stać się metodą na wprowadzenie odpowiedniego postępowania, oszczędzając cenny czas.