Eksperymentalne okulary EchoSpeech (Źródło: cornell)
Eksperymentalne okulary EchoSpeech (Źródło: cornell)

Okulary z AI i sonarem odczytują ruch warg użytkownika

Okulary EchoSpeech, wyposażone w miniaturowe głośniki i mikrofony, emitują niesłyszalne fale dźwiękowe, które odczytują kształt ust użytkownika i przetwarzają je na polecenia.

Proste gadżety, niezwykłe zastosowania

Urządzenia, które możemy na siebie założyć, za sprawą zaawansowanych technologii i przemyślanych konstrukcji, zdolne są do znacznego ułatwienia nam życia. Opaski wykrywające stany przedzawałowe, diagnostyczne pierścienie, nakładki mierzące poziom zmęczenia czy osobiste oczyszczacze powietrza to tylko wycinek tego, jak nowoczesne technologie mogą usprawnić nasze życie.

Wdzięcznym obiektem do wprowadzania takich ulepszeń są nieśmiertelne okulary, które ze względu na bliskość najważniejszych organów zmysłów są w stanie pełnić multum różnych funkcji. Ciekawą propozycję na tym polu prezentują inżynierowie z laboratorium Smart Computer Interfaces for Future Interactions (SciFi) Uniwersytetu Cornell.

Eksperymentalne okulary mają wbudowane miniaturowe głośniki skierowane w dół i zamontowane na spodzie razem z dwoma minimikrofonami. Po co? W celu odczytywania cichych, prawie niesłyszalnych instrukcji wypowiadanych przez użytkownika. Dzięki zjawisku sonaru.

Jak działają inteligentne okulary?

Okulary, dzięki którym można dyskretnie pogadać

Głośniki emitują niesłyszalne fale dźwiękowe, które odbijają się od poruszających się ust użytkownika i wracają do mikrofonów. Te echa są analizowane w czasie rzeczywistym przez algorytm AI w aplikacji na smartfonie. Algorytm ten został przeszkolony, aby kojarzyć określone echa z określonymi ruchami ust, które z kolei są powiązane z poleceniami.

Inteligentne okulary są w stanie rozpoznać 31 poleceń z około 95% dokładnością. Wymagają tylko kilku minut szkolenia w przypadku nowego użytkownika. Co ważne dla osób dbających o prywatność, system nie zawiera żadnych kamer ani nie wysyła żadnych informacji do Internetu. Urządzenie może pracować aż do 10 godzin na jednym ładowaniu.

Wynalazek ma potencjał nie tylko w zastosowaniu przez ludzi lubiących dyskrecję, ale także mających problem z aparatem mowy.

Dla osób, które nie potrafią wokalizować dźwięku, ta technologia cichej mowy może być doskonałym źródłem danych dla syntezatora mowy. To może przywrócić pacjentom głos.

doktorant Ruidong Zhang kierujący rozwojem produktu