W dobie technologii, gdzie urządzenia tworzą część naszej prywatności, zaraz po komputerach, telefonach, zegarkach i stosie urządzeń typu smart, przyszedł czas na… „inteligentne tatuaże”.
Czym jest i jak powstaje inteligentny tatuaż?
Jesteśmy otoczeni technologią. Dzięki niej właśnie możesz czytać to, co napisałam. Ale technologia to nie tylko komputery, tablety, smarfony, elektroniczne opaski czy inne urządzenia. Od teraz do ogromnej listy urządzeń dołącza samoprzylepny interfejs.
Laboratorium Hybrid Body postanowiło opracować interfejs, który „montowany” będzie na naszej skórze. Można go w łatwy sposób podłączyć i odłączyć, a jego zastosowań będzie wiele.
Produkowanie SkinKit polega na stworzeniu cienkiej, ale wielowarstwowej struktury, która składa się z papieru, silikonowego stabilizatora i wody. Dzięki temu materiałowi możliwe jest przyleganie tej struktury bezpośrednio do skóry. Otrzymany materiał może być w dowolny sposób docinany. Urządzenie jest wielorazowe, a jego przeznaczenie różnorodne.
„Użytkownik może je łatwo połączyć, a także odłączyć. Powiedzmy, że dzisiaj chcesz użyć jednego z czujników do pewnych celów, ale jutro chcesz go użyć do czegoś innego. Możesz je łatwo odłączyć i ponownie wykorzystać niektóre moduły, aby w kilka minut stworzyć nowe urządzenie.”
Cindy (Hsin-Liu) Kao, adiunkt, College of Human Ecology
W badaniach zastosowano kwadraty o boku długości 19 mm, które można łączyć w modułowy zestaw płytek, dzięki czemu interfejs może być wielozadaniowy.
Różnorodne zastosowania SkinKit
Powstałe i badane interfejsy w formie tatuażu SkinKit dotyczyły zdrowia i samopoczucia, temperatury, bezpieczeństwa osobistego, a także kwestiach modowych, towarzyskich czy sportowych.
„Myślę, że pokazuje nam to tylko duży potencjał w zakresie uczenia się STEM, a zwłaszcza możliwość zaangażowania ludzi, którzy być może pierwotnie nie byli zainteresowani STEM. Ale łącząc go ze sztuką ciała i modą, myślę, że istnieje duży potencjał, aby zaangażować następne pokolenie i szersze populacje w odkrywanie przyszłości inteligentnych tatuaży.”
Cindy (Hsin-Liu) Kao, adiunkt, College of Human Ecology
Interfejs SkinKit np. może pomóc użytkownikom w zachowaniu dystansu społecznego w pandemii, informować wibracjami biegaczy o zbliżającym się zagrożeniu np. w postaci samochodu czy też powiadamiać i ostrzegać niewidomych o przedmiotach znajdujących się za blisko.
Czeka nas ciekawa przyszłość.