Nowe, ultraszybkie ładowarki Ionity zostaną uruchomione w Polsce
(fot. oiot.pl)

Nowe, ultraszybkie ładowarki Ionity zostaną uruchomione w Polsce

Mamy naprawdę dobre informacje dla właścicieli samochodów elektrycznych. Ionity, operator znany z ultraszybkich ładowarek, zapowiedział rozbudowę swojej sieci o nowe lokalizacje w Polsce. Co więcej, w już obecnych lokalizacjach pojawi się więcej ładowarek.

Ionity zapowiada nowe ładowarki

Mój ulubiony punkt ładowania aut elektrycznych znajduje się na MOP Niesułków, na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. Otóż w tym miejscu mamy cztery ładowarki Ionity, które oferują 350 kW i to właśnie na nich zawsze mam możliwość ładowania testowanego elektryka z maksymalną mocą. Ponadto nigdy nie miałem tam żadnych problemów. Niestety, niekoniecznie mogę to samo powiedzieć o ładowarkach po przeciwnej stronie trasy. Owszem na MOP Nowostawy też są ładowarki Ionity, ale często sprawiają mi kłopoty. To jednak opowieść na inną okazję. Cieszą mnie jednak zapowiedziane plany operatora.

Radosław Rup, menedżer ds. wdrożeń w Ionity, ogłosił, że firma prowadzi aktualnie budowę w pięciu nowych lokalizacjach, a jeszcze jedna budowa wystartuje do końca 2023 roku. Dowiedzieliśmy się również, że większość z nowych ładowarek powinna być dostępna dla kierowców w pierwszej połowie 2024 roku.

Lokalizację 5 z 6 nowych ładowarek możemy zobaczyć na mapie dostępnej na stronie Ionity. Będą one budowane w okolicach autostrad i dróg ekspresowych, co jak najbardziej ma sens. W końcu to właśnie w trasie zazwyczaj potrzebujemy możliwości szybkiego uzupełnienia energii. Natomiast w miastach w wielu scenariuszach w zupełności wystarczające są słupki AC oferujące moc na poziomie 11-22 kW.

Ionity mapa ładowarek aut elektrycznych
(źródło: Ionity)

Serwis elektrowoz.pl sugeruje, że szósta ładowarka może pojawić się na A2, A4 lub E67. Oczywiście to tylko przypuszczenia na podstawie wcześniej opublikowanej grafiki z mapą, ale możliwe, że redakcja serwisu podała wysoce prawdopodobne lokalizacje.

Obecne ładowarki pozwolą na ładowanie większej liczby samochodów

Firma poinformowała, że przełom października i listopada upłynął na instalacji dodatkowych ładowarek na już istniejących stacjach. Zostało to zrobione w w Poznaniu, Zgorzelcu, Kutnie, obu MOP-ach Olsze i na MOP Nowostawy. Oznacza to, że w tych punktach zamiast dotychczasowych dwóch ładowarek, do dyspozycji otrzymamy cztery ładowarki.

Każda z istniejących w Polsce stacji będzie wkrótce oferować 4 ultraszybkie ładowarki 350 kW. Obecnie urządzenia czekają na odbiory UDT. Wypada dodać, że nowymi punktami może pochwalić się również GreenWay.