Na horyzoncie pojawiło się nowe urządzenie nawigacyjne Loovic, które można założyć na szyję. Dzięki niemu użytkownik nie będzie musiał orientować się w terenie i próbować odnaleźć się w aplikacji czy na mapie. Jak będzie działał nowy sprzęt?
Sprzęt wearable, który nie da możliwości się zgubić
Loovic jest urządzeniem nawigacyjnym typu wearable, które nakłada się na szyję. Jest to sprzęt mogący uratować użytkownika przed zagubieniem. Został zaprojektowany tak, aby mógł wspomagać osoby, które mają problem ze zorientowaniem się w terenie, przestrzeni i miastach, a także osoby niepełnosprawne zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
System sam wybiera szereg punktów orientacyjnych, które mają ułatwić odnajdywanie się w terenie. Urządzenie komunikuje się z użytkownikiem poprzez dźwięk i wibracje, dając głosowe wskazówki i podpowiedzi w obrębie otoczenia.
Sprzęt jest wyposażony w zestaw składający się z czterech głośników, działających w oparciu o przewodnictwo głosowe, dzięki czemu użytkownik czuje się, jak gdyby ktoś dosłownie go prowadził, wskazując konkretne i charakterystyczne punkty w otoczeniu. Te ułatwiają zorientowanie się i wybranie właściwej trasy, bez konieczności patrzenia na tradycyjną mapę lub w ekran smartfona, na którym uruchomiono mapy czy nawigację. Dodatkowo, Loovic wpływa na bezpieczeństwo użytkownika, który wpatrzony w wyświetlacz telefonu mógłby ulec wypadkowi czy nie zauważyć czerwonego światła dla pieszych.
Loovic pozwoli odnaleźć się ludziom – nawet w kryzysowych sytuacjach
Jak twierdzi producent, statystycznie aż 41% społeczeństwa ma problem z czytaniem i orientowaniem się na mapie, a w przypadku wystąpienia niebezpiecznych i kryzysowych sytuacji, gdy na miejscu znajdują się osoby porozumiewające się w odrębnych językach, odnalezienie się może być trudne.
Na ten moment sprzęt jest w fazie testów i na dość wczesnym etapie, przez co nie jest możliwy jego zakup. Producent przewiduje jednak wprowadzenie sprzętu do użytku w transporcie samochodowym, a także jako kontakt z osobami pochodzącymi z różnych terenów, posługujących się różnymi językami, co byłoby sporym ułatwieniem w kryzysowych sytuacjach, w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy wojny.