Wspinaczka Marvela po zbiorniku
Wspinaczka Marvela po zbiorniku

Poznajcie Marvela – robota, który wspina się po ścianach

Naukowcom udało się opracować Marvela, czyli robota posiadającego magnetyczne odnóża. Nowa maszyna ma w przyszłości wykonywać niebezpieczne dla ludzi prace konserwacyjne na metalowych konstrukcjach.

Marvel – pomocnik w pracy na wysokości

Dwuosobowy zespół naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) oraz Uniwersytetu w Illinois opracował czworonożnego robota, który potrafi wspinać się po ścianach, a nawet sufitach.

Jego „zdolności” wywodzą się z systemu zawierającego elastomery magnetyczne oraz elektromagnesy, które mogą naładować i rozładować się w miarę potrzeb i obecnej sytuacji. Taka instalacja umożliwia Marvelowi odczepienie się odpowiedniego odnóża, gdy chce wykonać ruch i przyczepienie się w momencie stawania, by mógł poruszać innymi kończynami.

Marvel
Marvel

Jako wzór do naśladowania naukowcy wzięli zachowanie kotów, które – zanim wykonają skok – testują przednimi łapami stan powierzchni. Również ta nowa maszyna została zaprogramowana w podobny do kociego sposób – przednie odnóża sprawdzają i testują stabilność powierzchni, zanim na niego wejdą.

Testowanie Marvela i rozwój robotyki

Robot przeszedł już kilka testów prowadzonych na terenie laboratorium i w warunkach rzeczywistych. Udało mu się przejść przez szczeliny, których szerokość sięgała 10 centymetrów. Robotowi udało się również przejść z poziomego podłoża na pionowe ściany, skąd również, bez problemów, dostał się na sufit.

Marvel był także testowany w warunkach rzeczywistych, gdzie miał za zadanie wspiąć się na zbiornik, którego powierzchnia pokryta była rdzą. Robot doskonale przeszedł test, osiągając prędkość 35 centymetrów na sekundę.

Marvel ma możliwość przenoszenia ładunków o maksymalnej masie 3 kilogramów, a także funkcję omijania przeszkód o wysokości do 5 centymetrów.

Robotyka nieustannie rozwija się i zaskakuje. Ostatnio OPPO zaprezentowało swojego robotycznego psa, a niedawno naukowcom udało się opracować miniaturowe systemy sterowania, które pozwolą tworzyć roboty o masie i wielkości owadów. Systemy robotyczne pomagają już policji, a także wspierają głuchoniewidomych w komunikowaniu się ze światem. Potrafią także dostarczać jedzenie i wykonywać mnóstwo innych czynności, które ułatwiają i oszczędzają życie ludzi.