Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)
Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)

Ta mała elektrownia jądrowa zmieści się na boisku piłkarskim

Małe, modularne reaktory jądrowe zyskują na popularności jako alternatywa dla gigantycznych, konwencjonalnych systemów rozszczepienia. AP300 to jednopętlowy reaktor tani w konstrukcji i eksploatacji.

Innowacje w energetyce

W celu zaspokojnia gwałtownie rosnącego popytu na energię oraz ochronę środowiska naturalnego, inżynierowie poszukują i opracowują wydajne, innowacyjne metody pozyskiwania energii. Będąc już coraz bliżej opanowania reakcji fuzyjnej tworzą pierwsze projekty elektrowni termojądrowych, a do czasu pełnego zawładnięcia fuzją coraz więcej firm tworzy projekt mikroreaktorów jądrowych.

Zamiast budować jeden, duży, drogi reaktor obsługujący cały region, można zbudować kilka małych reaktorów, które mogą albo zwiększyć skalę elektrowni poprzez rozbudowę lokalną, lub służyć do efektywnego zaspokojenia lokalnych potrzeb poprzez rozproszenie. Rozwiązuje to też w pewnym stopniu problem opozycji politycznej.

Tego typu urządzenie, które mogłoby zmieścić się na boisku piłkarskim, opracowuje i wdraża Westinghouse Electric Company. Ich najnowsza elektrownia, AP300 łączy rozwiązania i wiedzę zdobytą na poprzednich generacjach reaktorów jądrowych. Jednopętlowy reaktor ciśnieniowy zapewni moc 300 MW przy żywotności wynoszącej 80 lat.

Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)
Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)

Ta maleńka elektrownia obsłuży miasta i miasteczka

Korzystając z 18-letniego doświadczenia w obsłudze innych elektrowni jądrowych, mikroreaktor wykorzystuje ulepszony łańcuch dostaw, konstrukcję, tankowanie i procedury operacyjne. Technologia została już zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach i jest zgodna z europejskimi standardami użytkowymi.

Niewątpliwy udział w tym sukcesie ma uproszczona, bezpieczna konstrukcja reaktora. Ograniczenie liczby rur, zaworów, silników i innych awaryjnych wąskich gardeł to wynik oparcia chłodzenia reaktora systemami pasywnymi, opartymi o grawitację i naturalną cyrkulację gazu, a nie na silnikach wysokoprężnych i pompach, jak ma to miejsce w klasycznych konstrukcjach. Ciężki, betonowy zbiornik bezpieczeństwa został wyeliminowany dzięki instalacji reaktora pod ziemią.

Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)
Elektrownia jądrowa AP300 (Źródło: westinghousenuclear)

AP300 jest przeznaczony zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do innych zastosowań, takich jak ogrzewanie, serwis wydobycia ropy i gazu oraz zakłady przemysłowe. Ma również na celu produkcję wodoru na potrzeby ogniw wodorowych.

AP300 to jedyny dostępny mały reaktor modułowy oparty na wdrożonej, działającej i zaawansowanej technologii reaktora.

Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse