Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)
Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)

Uczta dla audiofilów – krzemowe mikrogłośniki o doskonałej jakości dźwięku

Kalifornijska firma chce zastąpić standardową cewkę w głośnikach monolitycznymi, krzemowymi membranami. Zapewnia to szybszą odpowiedź impulsową i doskonałą jakość dźwięku.

Wynalazki dla smaku i uszu audiofilów

Firmy i startupy wychodzą naprzeciw najróżniejszym uszom i ich oczekiwaniom. Od profesjonalistów wymagających studyjnego środowiska, przez bardzo mobilnych potrzebujących wysokiej jakości dźwięku do wyświetlanego obrazu po samowystarczalne, zasilane energią słoneczną opaski. Co innowacyjnego proponuje firma xMEMS?

Założona w 2018 kalifornijska firma projektuje rozwiązania i aplikacje, integrując inteligentne metodologie dla elektroniki użytkowej. Jej produkty wykorzystują odwrotny efekt piezoelektryczny, a w swojej ofercie ma prawdziwie bezprzewodowe mikrogłośniki stereo, douszne i nauszne. Jej najnowsza technologia to w pełni krzemowy, pozbawiony cewki maluszek, zapewniający niespotykaną jakość dźwięku.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych głośników cewkowych, nasze urządzenia są monolityczne, z silikonowymi membranami oferującymi znacznie lepszą sztywność materiału i wykładniczo szybszą odpowiedź impulsową niż konwencjonalne modele, co skutkuje doskonałą jakością dźwięku technologii xMEMS Solid-State Fidelity

Mike Householder, wiceprezes firmy ds. Rozwój biznesu
Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)
Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)

Bezcewkowe słuchawki to nowa jakość dźwięku

Silikonowa membrana w opatentowanym głośniku półprzewodnikowym skutecznie zastępuje konwencjonalną papierową lub plastikową membranę i jest podobno około 95 razy sztywniejsza, co poprawia klarowność średnich i wysokich tonów, a architektura krzemu zapewnia również o 150 razy szybszy impuls odpowiedzi dla lepszej precyzji. Cienkowarstwowe siłowniki piezoelektryczne wykonują zadanie cewki i magnesu, wzbudzając krzemową membranę i wytwarzając fale dźwiękowe.

Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)
Głośniki xMEMS olid-State Fidelity (Źródło: xmems)

Lekki, wydajny głośnik (56 miligramów i 1 milimetr grubości), zapewnia więcej miejsca w obudowie na większe baterie lub wbudowane czujniki. Konstrukcja zmniejsza wymagania dotyczące kalibracji oraz oferuje znacznie lepsze przestrzenne obrazowanie dźwięku niż konwencjonalne przetworniki dynamiczne. Spełnia ona również normy IP58.

Ponieważ urządzenia xMEMS wykorzystują standardowe procesy półprzewodnikowe, firma twierdzi, że można je produkować szybko i ekonomicznie na dużą skalę. Zapowiedziano łącznie 3 modele oparte o tego typu urządzenia:

  • Cowell – najmniejszy na świecie mikrogłośnik
  • Montara Plus — najbardziej wydajny mikrogłośnik MEMS na świecie
  • Skyline DynamicVent – system dźwiękowy z kontrolowanym otworem wentylacyjnym, łączący w sobie zalety otwartych i zamkniętych wkładek dousznych i aparatów słuchowych

Firma nie podała jeszcze, kiedy głośniki nowego typu będą dostępne na rynku.