Monokl Brilliant Labs (Źródło: https://www.brilliantmonocle.com/monocle)
Monokl Brilliant Labs (Źródło: https://www.brilliantmonocle.com/monocle)

Monokl AR dla stylowego hakera

Firma Brilliant Labs wypuściła na rynek swój nowy produkt – monokl AR. Produkt ma na celu obniżenie bariery wejścia na rynek AR innych firm i projektów rozszerzonej rzeczywistości.

Gadżety do AR coraz lepsze

Rozszerzona rzeczywistość to bardzo atrakcyjny koncept – możliwość łatwego wzbogacenia naszej wizji o dodatkowe informacje i komunikaty to od dawna obrabiana idea. Tyczy się to nie tylko inteligentnych wyświetlaczy samochodowych, ale także okularów zapewniających funkcje AR i… wyglądające jak okulary, które chciało by się nosić. Firma Brilliant Labs wychodzi jednak na rynek z innym, interesującym produktem, który w założeniu ma ułatwić dostęp do AR zainteresowanym.

Monokl to mały wyświetlacz przezierny, który przyczepia się do istniejących okularów. Jest pełen potężnego sprzętu, idealnego, gdy jesteś w podróży. Łączy się z telefonem komórkowym przez Bluetooth i zawiera kilka przydatnych czujników, takich jak przyciski dotykowe, kamera i mikrofon. Dołączony układ FPGA jest idealny do wizji komputerowej, sztucznej inteligencji lub akceleracja grafiki bezpośrednio na urządzeniu. Monokl działa na oprogramowaniu open source i zapewnia łatwy sposób na rozpoczęcie korzystania z MicroPython.

Brilliant Labs
Monokl Brilliant Labs (Źródło: https://www.brilliantmonocle.com/monocle)
Monokl Brilliant Labs (Źródło: https://www.brilliantmonocle.com/monocle)

Mały, ale wariat

Monokl z własnym mikroczipem i wyświetlaczem łatwo przyczepia się do zwykłych okularów dzięki klipsowi. Zasilany jest mała baterią 70 mAh, co zapewnia 2 godziny działania, i waży zaledwie 15 gramów. Urządzenie ma wbudowany port MicroPython z takimi funkcjami, jak widzenie z 16-krotnym „super zoomem”, natychmiastową powtórką w trybie zwolnionego tempa oraz przechwytywaniem i udostępnianiem zdjęć i filmów przy podłączeniu do smartfona.

Firma liczy, że klienci wykorzystają również tak zaawansowane funkcje, jak możliwość uruchomienia modeli uczenia maszynowego na urządzeniu, wykrywania obiektów i segmentacji obrazu czy zapewniania telemetrii head-up dla sprzętu zewnętrznego przez połączenie Bluetooth.

Monokl dostępny jest już do kupienia w cenie 349 dolarów na stronie producenta. Kod źródłowy projektu jest dostępny na GitHub na licencji MIT.