Rozszerzona rzeczywistość wg. Samsunga (Źródło: Samsung)
Rozszerzona rzeczywistość wg. Samsunga (Źródło: Samsung)

Samochodowa rozszerzona rzeczywistość – przyszłość według Samsunga

Samsung, we współpracy z producentem elektroniki do samochodów Harman, zaprezentował koncept na przyszłość motoryzacji. Rozszerzona rzeczywistość na kółkach w wykonaniu Koreańczyków zakłada zastosowanie najnowszych technologii rozwijanych w laboratoriach obu spółek.

Samsung atakuje na wielu frontach

Koreański gigant błyszczał podczas CES 2022, zgarniając kilkadziesiąt wyróżnień oraz 3 nagrody innowacji (za najnowszy telewizor QD-OLED, potężny gamingowy monitor oraz telefon Galaxy Z Flip 3 w edycji Bespoke). Oprócz wielu high-endowych produktów, Samsung zaprezentował też ciekawy koncept. Rozszerzona rzeczywistość to nic nowego w wykonaniu Samsunga, ale AR w… samochodach?

Samsung to jeden z kluczowych dostawców branży motoryzacyjnej. Razem z podlegającą mu spółką Harman Becker, dostarcza technologie takim gigantom jak Tesla. Chodzi przede wszystkim o baterie, oświetlenie, kamery i inne urządzenia smart. Wygląda na to, że rozszerzona rzeczywistość to kolejna działka, w którą pewnego dnia Samsung mogły wejść ze swoim nowym konceptem, konkurując z gigantami pokroju Facebooka.

Rozszerzona rzeczywistość w samochodzie to wizja przyszłości łącząca technologię Samsunga z doświadczeniem Harman. Mamy więc do czynienia z systemami analizy otoczenia, w którym kamery i czujniki wszelkiej maści skanują otoczenie pojazdu, mapują środowisko, rozpoznają obiekty, a nawet podłączają się do kamer i czujników innych pojazdów, aby uzupełnić posiadane informacje. Wszystkie relewantne dla kierowcy informacje wyświetlane są przed jego oczami. Nie jest też żadnym problemem, by pokładowy asystent zamówił nam kawkę po drodze.

Rozszerzona rzeczywistość w samochodach wg Samsunga

Rozszerzona rzeczywistość wg Samsunga robi wrażenie

Rozszerzona rzeczywistość w samochodach i idące za nią możliwości, jakie prezentuje demo, to rozwiązania coraz częściej spotykane w dzisiejszych pojazdach. Strzałka nawigacji czy informacje na temat warunków pogodowych i znaków nie są zbyt innowacyjne. Jednak koncept Samsunga wskazuje potencjalną drogę, jak wiele rozwiązań jeszcze można dopracować i  zaimplementować w ramach pokładowego systemu AR. Komunikacja miedzy pojazdami, widzenie przez obiekty, skanowanie i renderowanie obiektów słabo widocznych w trudnych warunkach pogodowych – to wszystko jeszcze przed nami.

Wygląda też na to, że każdy może stać się częścią tej przyszłości – Harman na CES 2022 zaprezentował platformę deweloperską Ignite, dedykowaną androidowcom chcącym rozwijać rozwiązania dla branży automotive.