Multicooker Instant Pot Duo EVO Plus
fot. Instant Pot

Instant Pot wchodzi na polski rynek. Co oferują te multicookery?

Znana kanadyjska marka Instant Pot wprowadza swoje urządzenia AGD na polski rynek. Czym tak właściwie są multicookery i jakie inne sprzęty są w stanie zastąpić? Sprawdźmy, co oferują nowe produkty, które od niedawna można znaleźć na sklepowych półkach w naszym kraju.

Multicookery marki Instant Pot wchodzą do Polski

Koncept urządzeń typu multicooker jest dość słabo znany w naszym kraju. Są to nieco inne produkty niż roboty wielofunkcyjne, takie jak Vorwerk Thermomix lub Silvercrest Monsieur Cuisine Connect, które w ostatnich latach zdobyły sporą popularność i zagościły w wielu polskich domach.

Niemniej jednak, cały zamysł jest nieco zbliżony – przygotowywanie dania odbywa się z wykorzystaniem wyłącznie jednego naczynia. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko miejsce, ale również wodę i energię, co w obecnych czasach przekłada się na spore oszczędności.

Na naszym rynku pojawiły się urządzenia Instant Pot z kilku serii. Są one dostępne z misami o różnych pojemnościach – 2,8, 5,7 lub 7,6 litra – co pozwala na przygotowywanie mniejszych lub większych posiłków. Multicookery z misami o pojemności 2,8 litra w zupełności wystarczą osobom mieszkającym lub przygotowującym jedzenie indywidualnie, zaś te większe sprawdzą się lepiej wśród rodzin spożywających wspólne posiłki.

Najbardziej podstawowe produkty Instant Pot z serii Duo to urządzenia 7w1, będące szybkowarami dla początkujących i mało wymagających użytkowników. Mają funkcję szybkowaru, wolnowaru, jogurtownicy, ryżowaru, pozwalają gotować na parze, smażyć oraz podgrzewać żywność.

Seria Duo Plus oferuje dodatkowo program do gotowania jajek, pieczenia ciast oraz sous vide, lecz nie posiada funkcji gotowania na parze. Model EVO Plus posiada natomiast wszystkie powyższe funkcje dostępne w ponad 30 automatycznych programach.

Multicooker Instant Pot Pro Crisp
fot. Instant Pot

Profesjonalni kucharze zainteresują się z pewnością modelami z serii Instant Pot Pro, które oferują usprawniony system grzewczy, dzięki któremu gotowanie potraw przebiega szybciej. Multicookery dla profesjonalistów nagrzewają się o 20% szybciej niż pozostałe modele, a w dodatku mają usprawniony system uwalniania pary.

Na rynku zadebiutowały również urządzenia z serii Duo Crisp oraz Pro Crisp, mające funkcję frytkownicy powietrznej. Sprawdzą się one u miłośników pieczonych i smażonych dań – można w nich piec metodą air fry, grillować, przyrządzać potrawy na ruszcie oraz suszyć żywność. Jest to znacznie zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych sposobów smażenia, gdyż nie wymaga używania oleju, bądź konieczne jest użycie wyłącznie jego minimalnej ilości.

Multicookery Instant Pot są dostępne u autoryzowanych sprzedawców marki. Aktualną listę oficjalnych punktów sprzedaży można znaleźć na stronie producenta w zakładce „Gdzie kupić”.

Ceny urządzeń zaczynają się od 590 złotych za model Duo i sięgają maksymalnie 1680 złotych w przypadku modelu Pro Crisp. Dodatkowo w sprzedaży znalazł się szereg akcesoriów rozszerzających funkcjonalność i wygodę użytkowania urządzeń.