(źródło: YouTube TV)
(źródło: YouTube TV)

YouTube już z funkcją Multiview. Ma jednak sporo ograniczeń

Multiview pozwala na oglądanie kilku treści w jednym czasie. YouTube właśnie postanowił oficjalnie wprowadzić tę opcję, choć póki co dla subskrybentów WNBA. W jaki sposób działa ta funkcja?

Jeden ekran telewizora, kilka treści na żywo z YouTube

Funkcja Multiview pozwala na odtwarzanie kilku treści na jednym ekranie. Opcja ta jest przydatna, szczególnie wtedy, gdy na przykład chcemy śledzić różne wydarzenia sportowe na żywo, które odbywają się równocześnie. Platforma YouTube testowała od kilku miesięcy to rozwiązanie, a teraz postanowiła uruchomić je oficjalnie. Serwis udostępnił nową możliwość dla subskrybentów WNBA League Pass.

Funkcja ta trafiła do kanałów YouTube TV oraz Primetime, a zapoczątkowana została grami WNBA (Women’s National Basketball Association). Teraz jednak opcja zostaje poszerzona i wykracza również poza treści sportowe.

Multiview pozwala na jednoczesne uruchamianie czterech strumieni i jest już dostępne na smart telewizorach czy sprzętach służących do strumieniowego przesyłania wideo, jakim np. jest Chromecast. Co trochę smutne – funkcja trafia do użytkowników wyłącznie ekranów telewizorów, urządzenia mobilne oraz przeglądarki internetowe nie otrzymują dostępu do tej opcji. To jednak nie koniec ograniczeń.

Ograniczenia Multiview i rozwój platformy

Kolejną przeszkodą dla użytkowników, chcących korzystać z opcji Multiview, jest to, iż platforma streamingowa samodzielnie wybiera to, co można uruchamiać w tym trybie. Oznacza to, że serwis sam wybiera gry, a nie użytkownik. Mimo to, sprawa ta z czasem ma być rozwiązania, a YouTube ma zamiar popracować nad bardziej elastyczną formą. Póki co, opcja ta dedykowana jest dla subskrybentów kanału WNBA Primetime. Jeśli nim jesteś na głównej stronie możesz zauważyć „Polecane multiview”.

Ta popularna platforma sukcesywnie wprowadza nowe opcje i pochyla się nawet nad dubbingiem generowanym przez sztuczną inteligencję, który będzie zsynchronizowany z ruchem ust. Niedawno ulepszona została także synchronizacja dźwięku czy obsługa Apple TV.