Nowa technologia obrazowania, która stanie się konkurencją dla LiDAR
Źródło: TriEye

Nowa technologia obrazowania, która stanie się konkurencją dla LiDAR

Izraelska firma TriEye ogłosiła wprowadzenie na rynek platformy SEDAR, która ma szansę stać się konkurencją dla obecnie wykorzystywanych czujników LiDAR. Jest o wiele tańsza i już na wczesnym etapie posiada wsparcie dużych inwestorów, takich jak Intel, Samsung oraz Porsche.

Jak działa nowy system obrazowania?

Technologia SEDAR wykorzystuje nowatorski czujnik HD SWIR oparty na technologii CMOS, który działa w widmie krótkofalowej podczerwieni. Pozwala on na mapowanie drogi w trójwymiarze niezależnie od ilości światła i panujących na zewnątrz warunków pogodowych, a do tego sprawia, że określenie odległości obiektów, które znajdują się w zasięgu czujników, czyli około 200 metrów, jest bardzo precyzyjne.

Izraelska firma deklaruje, że opracowany przez nich produkt sprawdzi się w autach autonomicznych oraz tych ze wsparciem asystenta jazdy ADAS. Przedsiębiorstwo jest gotowe na masową produkcję, gdyż system nie wymaga opracowania nowego typu oprogramowania, można go bowiem w prosty sposób zintegrować z istniejącymi już na rynku algorytmami ISP i AI.

– Opracowany przez dekadę badań na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie SEDAR łączy czujnik obrazu SWIR i czujnik laserowy w jednej platformie, która zapewnia obrazowanie dalekiego zasięgu o niezrównanej rozdzielczości przestrzennej i wykrywanie głębi w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Ma mniejszy rozmiar, wyższą rozdzielczość i jest łatwiejszy do integracji z pojazdem niż inne dostępne technologie czujników.

– opisuje działanie platformy Avi Bakal, dyrektor generalny TriEye
Źródło: TriEye Technologies

SEDAR jest tańszy od innych rozwiązań

Według wyliczeń Aviego Bakala, platforma SEDAR jest ponad 10 razy tańsza od obecnie używanego systemu LiDAR. Cena komponentów gra istotną rolę w przemyśle motoryzacyjnym i to właśnie tam firma z Izraela upatruje swoich szans. Jest też zainteresowana wprowadzeniem omawianego rozwiązania na rynek konsumencki, do takich urządzeń, jak roboty odkurzające, autonomiczne kosiarki, a nawet smartfony i sprzęty AR/VR. Dalekosiężne plany przewidują także zastosowanie SEDAR w wielu potencjalnie niebezpiecznych środowiskach pracy, takich jak budownictwo, rolnictwo i górnictwo.

Wstępne prognozy napawają TriEye optymizmem, ponieważ badanie rynku przeprowadzone przez firmę Yole Développement wykazało, że rynek kamer SWIR w najbliższych latach mocno się rozwinie. Szacują oni, że do roku 2027 będzie wart ponad 4 mld dolarów.

TriEye zaprezentuje kompletną platformę SEDAR podczas trwania światowych targów technologii i innowacji CES w Las Vegas w styczniu 2023 roku. Warto wspomnieć, że firma we wcześniejszych odsłonach tego cyklicznego wydarzenia pokazała sam czujnik SWIR CMOS, za który otrzymała prestiżową nagrodę CES Innovation Award 2022 w kategorii Vehicle Intelligence & Transportation.