Koreańska firma Petnow zjawiła się na targach CES 2023, aby zaprezentować światu rozwój swojej aplikacji o tej samej nazwie. Chodzi o dodanie nowej funkcji, która pozwala zeskanować koci pyszczek, by właściciel mógł rozpoznać pupila, gdy ten znajdzie się w schronisku lub w innych niepożądanych okolicznościach. Jest to pierwsze na świecie oprogramowanie, które ma szansę zastąpić metody inwazyjne, takie jak chipowanie oraz obroże z lokalizatorem.
Jak działa aplikacja Petnow?
Innowacje związane z czworonogami często przykuwają moją uwagę, tym mocniej, gdy wnoszą na rynek realną wartość, która ma szansę uczynić ich życie lepszym i bezpieczniejszym. Bez wątpienia aplikacja Petnow spełnia te wymagania, a jej popularyzacja pozwoli skutecznie identyfikować zagubione zwierzęta domowe.
W jaki sposób? Poprzez biometrię twarzy. Okazuje się, że każdy koci pyszczek jest unikalny, a zamiłowanie tych zwierząt do czystości sprawia – że jego kontur pozostaje czytelny dla sztucznej inteligencji praktycznie zawsze. Autorzy Petnow wskazują, że implementacja sieci neuronowej w ich rozwiązaniu zapewnia aż 99-procentową skuteczność w identyfikowaniu czworonogów.
Aby sprawdzić napotkanego zwierzaka, wystarczy wyjąć telefon, włączyć program i uruchomić aparat. Aplikacja po udanym skanowaniu wyświetli na jego temat wszystkie przydatne informacje, czyli to, jak się wabi, w jakim jest wieku, jaką ma płeć oraz imię i nazwisko opiekuna.
Podobnie działa system rozpoznawania psów, aczkolwiek nie skanuje on całej twarzy, a jedynie nos, który ma wyjątkową dla każdego osobnika strukturę. Można ją porównać do linii papilarnych u człowieka. Ta opcja została zaprezentowana już wcześniej, bo na ubiegłorocznych targach CES i, co ciekawe, otrzymała wtedy wyróżnienie Best of Innovation w kategorii Oprogramowanie i aplikacje mobilne.
Najbliższe plany firmy Petnow
Aplikacja wejdzie na rynek amerykański po zakończeniu targów CES 2023, a koreańska firma obiecuje, że będzie ona darmowa i dostępna dla każdego. Plany biznesowe Petnow zakładają na tym etapie pozyskanie nowych partnerów wśród firm oraz organizacji, które zajmują się zwierzętami w sposób bezpośredni (sieci schronisk, kliniki weterynaryjne), jak i pośredni (agencje ubezpieczeniowe).
Osiągnięcie pomyślnych rezultatów może przyśpieszyć fakt, iż koreański projekt został wybrany do tegorocznej edycji programu Google for Startups Accelerator oraz to, że Petnow od momentu powstania jest dobrze prowadzony i nieustannie rozwijany.