Piramidy w Gizie
fot: TheDigitalArtist | Pixabay

Czy obecnie jesteśmy w stanie wyjaśnić tajemnicę powstania egipskich piramid?

Piramidy w Gizie z pewnością od dziesiątek, jak nie setek lat, niosą za sobą ogromną tajemnicę. Najsłynniejsza piramida Cheopsa jest uznawana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – nie bez powodu. Trudno jest sobie wyobrazić, jakim cudem ludzie w starożytności wznieśli tak ogromne budowle, stworzone z niezwykłą precyzją. Czy najnowsze badania mogą chociaż w ułamku wyjaśnić, jak powstały te niesamowite budowle?

Kiedy powstawały piramidy?

Ponad 4500 lat temu powstały trzy słynne piramidy w Gizie – najstarsza, największa i najbardziej rozpoznawalna dla faraona Cheopsa, później nieco mniejsza Chefrena, a na samym końcu najmniejsza – piramida Mykerinosa.

Wszystkie trzy są ogromne – pierwsza obecnie ma 137 metrów (pierwotnie było to 146), druga – 136 m, zaś trzecia „tylko” 62 metry. Patrząc jednak, nawet te 60 metrów 4,5 tysiąca lat temu robi wrażenie, ponieważ budowle te zostały wzniesione bez pomocy technologii, którymi dysponujemy dzisiaj.

Piramida Cheopsa składa się z 2,3 miliona bloków, które ważą od 2,5 aż do 15 ton, co daje masę około 6 milionów ton – całość zajmuje 4,5 hektara. To niesamowite, jak powstał ten ogromny obiekt, który dodatkowo został wykonany z niezwykłą precyzją. Nowe badanie nieco rozjaśnia sprawę, jak transportowano materiały potrzebne do budowy piramidy.

Jak się bowiem okazuje, warunki środowiskowe, panujące w tamtejszych terenach w ówczesnym czasie, mogły sprzyjać transportom. Archeolodzy twierdzą, że budowy obiektów starożytni Egipcjanie wykorzystywali bowiem Nil – mianowicie jego coroczne powodzie, a także system kanałów i basenów, które razem utworzyły kompleks portowy w Płaskowyżu Giza.

Piramidy w Gizie
fot. Walkerssk | Pixabay

Ten, według naukowców badających sprawę, obecnie znajduje się 7 kilometrów na zachód od dzisiejszej rzeki. A więc zatoki wykorzystywane do transportu musiały być odpowiednio głębokie, aby mogły przepływać przez nie barki wyładowane aż po brzegi materiałem do budowy piramidy.

Nowe badania nieco rozjaśniają sprawę

Zbadane zostały ziarna pyłku wykopanych z kilku miejsc w Gizie, i na podstawie tego doszli do wniosku, że na obszarach kiedyś obficie rosły rośliny kwiatowe, a także rośliny bagienne – co ujawnia obecność zbiornika wodnego, którego w dzisiejszych czasach już tam nie ma.

Giza miejsca badań
Czerwone kropki ukazują miejsca badań (źródło: H. Sheisha)

Łącząc dane wynikające z badań historycznych i środowiska, naukowcy zebrali więcej bezpośrednich dowodów niż wcześniej. Jednak czy to wyjaśnia, jak piramidy zostały zbudowane i czy obecnie jesteśmy w stanie wyjaśnić zagadkę powstania egipskich piramid?

Niestety nie, niemniej badania Hadera Sheishy i jego zespołu z pewnością ułatwiają nam zrozumienie powstania budowli, jednak przez następne dziesiątki lat piramidy będą obiektem zainteresowania badaczy.