Oficjalny wygląd PlayStation VR 2 (źródło: PlayStation Blog)
Oficjalny wygląd PlayStation VR 2 (źródło: PlayStation Blog)

PlayStation VR2 pozwoli mrugać w wirtualnej rzeczywistości

Podczas minionego Game Developers Conference, Unity opowiadało uczestnikom konferencji o możliwościach PlayStation VR2. Jedną z nich jest zaawansowana technologia śledzenia oczu, która również pozwoli na odwzorowanie mrugania. To może narodzić kilka mechanik, jakie mogłyby zostać wykorzystane w grach na nową platformę Sony.

Oczami zmruż i znikaj już!

Odkąd światło dzienne ujrzały porządne hełmy VR, raczej poradziliśmy już sobie ze śledzeniem ruchów głowy. Oczy jednak są zupełnie inną sprawą. Mówimy o zupełnie nowym poziomie precyzji, zbliżającym doświadczenia do jeszcze bardziej realnych przeżyć. Według ostatniej prezentacji Unity na Game Developers Conference, PlayStation VR2 będzie w stanie określić aktualną szerokość źrenic, kierunek spojrzenia, a także mruganie w czasie rzeczywistym.

Łatwo sobie tutaj wyobrazić grę akcji, w której przeciwnik rzuca w nas piaskiem. To oczywiście spowoduje chwilowe oślepienie, więc gra wymusi tutaj kilka mrugnięć, celem pozbycia się przeszkody. Równie ważna jest szerokość źrenic. Za jej pomocą, deweloperzy mogliby określać poziom emocji, jakie w graczu wywołują poszczególne obrazy. Najlepiej skorzystają z tego pewnie twórcy horrorów, jeszcze lepiej planując częstotliwość strasznych sytuacji.

Mam silne przeczucie, że zapowiedziane już Horizon: Call of the Mountain okaże się kluczowym demem technologicznym, pokazującym najważniejsze zdolności nowego hełmu od Sony. Jeżeli tytuł ukaże się wraz z premierą PlayStation VR2, gracze mogą się szykować na wyjątkową ucztę.

PlayStation VR2 – jeszcze nie w tym roku

Kubeł zimnej wody na głowę dla wszystkich, którzy marzyli o premierze PlayStation VR2 w 2022 roku. Analitycy wskazują, że obecny łańcuch dostaw pokrywa premierę urządzenia Sony, lecz dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku. Sam już lekko nastawiałem się na premierę w okolicach gwiazdki, dlatego pozostaje mi nalać tej zimnej wody do wiadra.

Niemniej jednak, czuję iż będzie warto. Poprzednia generacja VR od PlayStation, pomogła w dość powolnym procesie masowej popularyzacji tego segmentu gier. Wycenione odpowiednio, PS VR2 będzie obowiązkowym dodatkiem dla każdego posiadacza konsoli PlayStation 5. Czekamy więc na cenę i datę premiery, oby ta została ujawniona jak najszybciej.