Apple AirTag fot. oiot.pl

Ważna zmiana w iOS. Podrzucone AirTagi będzie można ręczne wyszukać

Lokalizator AirTag jest naprawdę przydatnym gadżetem, szczególnie dla osób mających tendencję do gubienia różnych przedmiotów. Niestety, w określonych scenariuszach może okazać się niebezpieczny. Cieszy więc fakt, że Apple niebawem wprowadzi kolejną funkcję, która powinna uniemożliwić niepożądane śledzenie.

Kluczowa funkcja lokalizatora Apple

AirTagi to jedna z nowszych propozycji firmy z Cupertino. Mamy do czynienia z niewielkim lokalizatorem, a więc – jak sama nazwa wskazuje – urządzeniem służącym do lokalizowania chociażby przedmiotów. Na tle konkurencji wyróżnia się świetną współpracą ze sprzętem Apple.

Owszem, AirTag pozwala odnaleźć zagubiony przedmiot, ale należy mieć na uwadze, że niektórzy mogą go wykorzystać niezgodnie z założeniami. Podrzucony lokalizator może bowiem posłużyć do śledzenia nieświadomych osób, co z kolei zapewni chociażby włamywaczowi informację czy jesteśmy obecnie w domu.

Na szczęście, Apple już od początku zdawało sobie z tego sprawę. W związku z tym, zespół Tima Cooka wprowadził odpowiednie mechanizmy zabezpieczające, których zadaniem jest poinformowanie potencjalnej ofiary ofiary o niepożądanym śledzeniu. Warto dodać, że funkcja działa naprawdę dobrze.

Ważne ulepszenia w wykrywaniu podrzuconych AirTagów

Ze zmian znalezionych w beta wersji iOS 15.2 wynika, że Apple pracuje nad wprowadzeniem rozwiązania, które umożliwi ręcznie sprawdzenie, czy nie jesteśmy śledzeni.

Aplikacja Znajdź AirTag
(fot. MacRumors)

W aplikacji Znajdź, po przejściu do sekcji Przedmioty, dostępna jest nowa opcja o nazwie Przedmioty, które mogą mnie śledzić. Po jej wybraniu, rozpoczyna się proces skanowania w celu wykrycia przedmiotów (np. AirTagów), które mogły zostać podrzucone. Ponadto, na liście powinny pojawić się wszystkie obsługiwane urządzenia znajdujące się w pobliżu.

Do tej pory funkcja wykrywania porzuconych lokalizatorów działała tylko automatycznie. Jeśli system wykrył obecność AirTaga, który mógł zostać użyty do śledzenia użytkownika, to dopiero wówczas wyświetlany był stosowny komunikat. Natomiast teraz funkcję śledzenia będzie można uruchomić także ręcznie w dowolnym momencie.

iOS 15.2 pozostaje obecnie w fazie testów beta, ale na wydanie stabilnej wersji nie powinniśmy długo czekać. Aktualizacja trafi na wszystkie urządzenia, które wcześniej otrzymały iOS 15.