Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR, powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, kompletuje naukowców do nowego zespołu. Grupa Robotyka Interakcji Fizycznej będzie odpowiedzialna za ulepszenie algorytmów AI odpowiedzialnych za poruszanie się maszyn w niestandardowych miejscach.
Rozwój robotyki i algorytmy AI
Robotyka z każdym rokiem intensywnie się rozwija, a lista umiejętności maszyn sukcesywnie się powiększa. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest prowadzenie licznych badań i testów, również tych, które opierają się o sztuczną inteligencję. Dlatego też tworzone są kolejne zespoły naukowców, posiadających zaawansowaną wiedzę.
Twórcy innowacyjnych rozwiązań starają się, aby projektowane maszyny były skuteczne i precyzyjne w dedykowanych dla nich zadaniach. Oczekiwania wobec robotów są coraz większe, często nie ograniczają się one jedynie do produkcji czy pracy w fabrykach, a również do codziennych, domowych zadań. Oznacza to, że konieczne jest odnalezienie metody na nauczenie maszyn poruszania się i orientowania w różnorodnych środowiskach, bez zamykania się w laboratoryjnych murach.
Nowy zespół badawczy zajmie się lokomocją maszyn
Jednym z rozwiązań, które może ułatwić odnalezienie się robota w nowym środowisku jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Modele AI tworzone są początkowo w sposób teoretyczny, skąd trafiają do etapu testowego w symulatorach lub w obrębie konkretnych zbiorów danych. W ten sposób sprawdzone systemy wdrażane są do robotów, które uczą zachowania się w prawdziwym świecie.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR, tworzy kolejny zespół badawczy o nazwie Robotyka Interakcji Fizycznej. Kierownictwo nad grupą naukowców objął dr inż. Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej. Zespół pochyli się nad problematyką związaną z lokomocją maszyn kroczących w nieznanych dla maszyn środowiskach.
Pierwszy etap badań prowadzonych przez nową grupę będzie odpowiedzialny za rozwój algorytmów wspomaganych technologią uczenia maszynowego. System testowany ma być na gotowych modelach robotów. Z czasem zespół naukowców będzie realizował prace nad tworzeniem dodatkowych komponentów fizycznych, powstających w procesie druku 3D.