Internet Rzeczy (IoT) efektywnie wspiera funkcjonowanie przedsiębiorstw. W Polsce korzysta jednak z tego typu rozwiązań zaledwie 3% firm produkcyjnych, choć jednocześnie wiele to planuje.
Nowoczesne technologie w fabrykach
Nie ulega wątpliwości, że już nie tylko robotyzacja, ale też cyfryzacja, kontakt między wszystkimi systemami fabryki, AR, XR i inne zaawansowane technologie odmieniają oblicze przemysłu. Wciąż jeszcze w Polsce daleko nam do światowej czołówki, która wkracza w fazę Przemysłu 5.0 i urządzeń zdolnych do przejmowania tych zadań, które wcześniej wydawały się zarezerwowane dla człowieka. Polskie fabryki tymczasem opornie przyjmują Przemysł 4.0, co chce zmienić firma Inetum poprzez wspieranie polskich innowatorów i przedsiębiorców.
Choć jak przewidują prognozy GlobalData, globalny rynek technologii IoT do 2024 roku osiągnie wartość 1,1 biliona dolarów przychodu (niemal dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2022), to jednocześnie, jak wynika z danych Eurostatu, z Internetu Rzeczy korzysta jedynie co trzecia firma w UE. Generalnie jest to domena dużych przedsiębiorstw, w którym to segmencie ok. 48% podmiotów wdrożyło tego typu rozwiązania. Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych, jak podaje Eurostat, ten odsetek oscyluje wokół poziomu 5%. Jak na tym tle wypadają polscy przedsiębiorcy? Poniżej średniej. Nad Wisłą z rozwiązań Internetu Rzeczy korzysta jedynie 19%. firm ogółem, a w segmencie przedsiębiorstw produkcyjnych ledwie 3%.
Na szczęście przedsiębiorcy dostrzegają zalety IoT w obszarach poprawy efektywności biznesowej, optymalizacji kosztów działalności, usprawnienia transportu, ograniczenia zużycia energii, skrupulatnego monitoringu przekładającego się na optymalizację wykorzystania zasobów czy poprawy bezpieczeństwa. Dzięki temu wartość branży Internetu Rzeczy w przemyśle, wg. prognoz PMR, przekroczy w 2023 roku 10 mld złotych (przyrost ok. +20% r/r).
Dlaczego przedsiębiorcy opornie wdrażają IoT?
Na przeszkodzie we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań staje wiele różnych kwestii, a każdy przedsiębiorca, niezależnie od sektora, w jakim funkcjonuje, musi mierzyć się z określonymi problemami związanymi z wdrożeniem nowych technologii.
Przeszkody te najczęściej związane są z brakiem odpowiednich regulacji w firmach oraz kosztami takiej operacji. Jednocześnie brak wiedzy skutkuje tym, że rozwiązania IoT wdrażane są oddolnie, a nie jako element przemyślanej strategii rozwojowej firmy.
Przemysław Saniak, konsultant w zakresie transformacji cyfrowej z Grupy Inetum
Sama instalacja różnorakich sensorów i zbieranie danych to za mało. Aby prawdziwie wdrożyć IoT w zakładach przemysłowych konieczne jest efektywne wykorzystanie danych, oparte o solidną strategię uwzględniająca specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstwa. W związku z tym Inetum zaprasza zainteresowanych do uczestnictwa w cyklu bezpłatnych webinarów, skierowanym do sektora Industrial IoT. Na webinarach zaprezentowana zostanie praktyczna wiedza oparta o wieloletnie doświadczenie firmy w zakresie transformowania przedsiębiorstw.
Istnieje szansa, że przedsiębiorstwa zaczną chętniej spoglądać w stronę wykorzystania Internetu Rzeczy. To ma przyszłość!