Polski satelita Intuition-1 przesłał pierwsze wykonane zdjęcia (źródło: KP Labs)
Polski satelita Intuition-1 przesłał pierwsze wykonane zdjęcia (źródło: KP Labs)

Zdjęcia wprost z polskiego satelity. Co pokazał Intuition-1?

Polski satelita wyniesiony na orbitę w listopadzie 2023 roku za pomocą rakiety SpaceX przesłał pierwsze obrazy wykonane techniką hiperspektralną. Zaawansowane urządzenie obsługuje sztuczną inteligencję i ma wspierać monitorowanie oraz zarządzanie zasobami środowiska.

Rozwój polskiej kosmonautyki

W ostatnich latach sporo się dzieje w kontekście rozwoju technologii kosmicznych w Polsce. W sierpniu zeszłego roku dowiedzieliśmy się, że drugi Polak został wybrany do udania się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jest nim Sławosz Uznański – doktor, inżynier i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kosmonauta ten w trakcie pobytu ma zająć się realizacją różnorodnych eksperymentów, a także uczestniczyć w tworzeniu programu edukacyjnego. Podróż naukowca z kraju nad Wisłą stała się ogromną szansą dla rozwoju nie tylko osobistego, ale również całego kraju.

Z kolei w listopadzie zeszłego roku dowiedzieliśmy się o kolejnych śmiałych kosmicznych planach Polski. „Nasz” satelita, znany pod nazwą Intuition-1, opracowany przez firmę KP Labs z Gliwic, został wyniesiony na orbitę. Obiekt został ulokowany na pokładzie rakiety Falcon 9, należącej do SpaceX w ramach misji Transporter-9.

Statek SpaceX Starship (Źródło: spacex)
Statek SpaceX Starship (Źródło: spacex)

Polski satelita przesyła pierwsze obrazy

Intuition-1 to kompaktowy, polski satelita klasy 6U. Zawiera on hiperspektralny instrument optyczny oraz wyjątkową jednostkę służącą przetwarzaniu danychLeopard DPU jest w stanie przetwarzać aż 3 biliony operacji w ciągu każdej sekundy pracy. Metoda hiperspektralna natomiast to forma obrazowania, której technologia opiera się o rejestrowanie obrazów z wykorzystaniem analizy odbijanego promieniowania elektromagnetycznego.

Technologia ta umożliwia przetworzenie wykonanych obrazów jeszcze na orbicie, co sprawia, że czas przesyłu zebranych przez Intuition-1 danych na Ziemię zostaje zredukowany. Zastosowań opracowanych zdjęć o ulepszonej jakości ma być mnóstwo. Dane mają być wykorzystywane m.in. w rolnictwie oraz stać się wsparciem w prowadzeniu badań środowiska i jego monitoringu.

Polski satelita Intuition-1 przesłał pierwsze wykonane zdjęcia (źródło: KP Labs)
Polski satelita Intuition-1 przesłał pierwsze wykonane zdjęcia (źródło: KP Labs)

Obrazowanie, charakteryzuje się wysoką jakością i jest lepsze od standardowego, najczęściej wykorzystywanego RGB, które opiera się o trzy szerokie pasma, a więc czerwone, zielone oraz niebieskie. Metoda hiperspektralna pozwala na wykorzystywanie całego spektrum za pomocą 192 pasm, czyniąc metodę dużo dokładniejszą.

Firma KP Labs odpowiedzialna za opracowanie Intuition-1 pochwaliła się pierwszymi zdjęciami otrzymanymi od kosmicznego obiektu. Polski satelita wykonał szczegółowe obrazy obszaru równikowego.

„Ten najnowocześniejszy system, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i przydatności gromadzonych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji.”

Michał Zachara, COO w KP Labs