Niestety, tych kilka kroków to nie wejście do maszyny cofającej w czasie. Zamiast tego proponuję skorzystanie z narzędzia opracowanego dla MyHeritage, dzięki czemu Wasz barokowy portret jest na wyciągnięcie ręki.
Średniowieczny portret
Czasami zdarza mi się zastanawiać, jak wyglądaliby nasi przodkowie lub ważne postacie historyczne, gdyby przenieść je w czasy współczesne. Jak ubierałby się Kazimierz III Wielki albo jakim uczesaniem mogłaby pochwalić się Jadwiga Andegaweńska? Choć niektórzy artyści próbują swoich sił w uwspółcześnianiu postaci z przeszłości, dzisiaj pochylimy się nad sytuacją odwrotną. Jak ludzie żyjący dzisiaj wyglądaliby w okresie średniowiecza lub gdyby przyszło im być królem starożytnego Egiptu? Z pomocą przychodzi oczywiście sztuczna inteligencja.
MyHeritage, platforma skupiona wokół badań genealogicznych we współpracy z Astrią, specjalistami od sztucznej inteligencji generującej obrazy, opracowali nowe narzędzie o nazwie AI Time Machine. Stable Diffusion, głęboko ucząca się sieć neuronowa, działająca na podobnej zasadzie, jak DALL-E lub Midjourney, potrafi wygenerować obrazy za pomocą podpowiedzi tekstowych lub modyfikować istniejące zdjęcia, bazując na hasłach we wprowadzonym tekście.
Dzięki tej drugiej funkcji MyHeritage oraz jego „Maszyna Czasu SI” może przygotować dla was wyjątkowy portret. Potrzebuje do tego od 10 do 25 zdjęć w różnych sceneriach i pozach oraz trochę czasu, aby przedstawić was jako średniowiecznego pilota lub jako generała wojennego.
Efekt pracy AI Time Machine możecie zobaczyć poniżej.
Przez ostatnie 3 lata wydaliśmy z powodzeniem wiele funkcji, które korzystają z mocy sztucznej inteligencji, aby ożywić historyczne fotografie. AI Time Machine to nowy zwrot akcji w tym temacie, który zaprasza was na podróż w przeszłość i pozwala Wam zobaczyć, jakbyście wyglądali w czasach Waszych przodków
Gilad Japhet, założyciel oraz CEO MyHeritage
Jak „cofnąć się w czasie”?
AI Time Machine znajduje się na wstępnym etapie uruchamiania i może trafić od czasu do czasu na bezpłatną promocję. Jeżeli tak się stanie, przycisk u góry strony otrzyma napis „Wypróbuj teraz za darmo”. W trakcie takich promocji 5 motywów oraz 40 zdjęć zostanie wykonanych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, choć możliwe będą jeszcze lepsze promocje obejmujące większą liczbę motywów.
Po tym okresie funkcja stanie się płatna. Jednorazowa opłata umożliwi przesłanie zdjęć, z pomocą których AI wygeneruje prawie 160 portretów dostosowanych do maksymalnie 20 motywów. Obecnie cena wynosi 14,76 euro, co przekłada się na cenę ~70 złotych.
Jak na polskie standardy jest to dość wysoka kwota, ale podejrzewam, że ciekawość niektórych, jak wyglądaliby jako książe Persji lub XVII-wieczny samuraj, ostatecznie zwycięży.