Apple TV 4K 3. generacja 2022
Apple TV 4K 3. generacja 2022 (źródło: Apple)

Apple TV 4K nowej generacji można już zamawiać. Co nowego i ile kosztuje?

Apple TV to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenia tworzące z naszego telewizora pełnoprawny komponent, który uzupełnia jakże popularny (i świetnie zaprojektowany) ekosystem firmy sygnowanej ugryzionym jabłuszkiem. Producent, obok innych urządzeń (iPada 10. gen i iPada Pro), pokazał światu nową generację TV 4K, która nie dość, że oferuje lepszą specyfikację, to jeszcze dostępna jest w dwóch wariantach.

3. generacja Apple TV 4K już tu jest. Co nowego?

Amerykański gigant technologiczny pokazał swoją nową, trzecią już generację Apple TV 4K, która naturalnie różni się od poprzednika pod względem specyfikacji technicznej. Nowa platforma została wyposażona w procesor Apple Bionic A15 (rodem wzięty z serii iPhone 13), co oczywiście przełoży się na wyższą wydajność i responsywność systemu tvOS 16.

Nowością jest także obsługa technologii HDR10+, co pozytywnie wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu w filmach (na platformach, które ją wspierają), niezmiennie pozostaje wsparcie dla Dolby Vision. Nowy procesor i implementacja HDR10+ to tak naprawdę koniec zmian, chociaż należy wspomnieć, że Apple TV 4K trzeciej generacji będzie sprzedawany w dwóch wersjach, różniących się brakiem pewnego złącza, co pozwali zaoszczędzić trochę pieniędzy użytkownikom, którzy go nie potrzebują.

Apple TV 4K pilot Siri Remote
źródło: Apple

Nowa, tańsza wersja, pozbawiona złącza Ethernet

Urządzenie będzie sprzedawane w dwóch wariantach – tańszy będzie cechował się brakiem złącza Ethernet, a także 64 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji jest tu port HDMI 2.1, moduł łączności bezprzewodowej WiFi 6 (802.11ax) oraz Bluetooth 5.0.

Nieco droższa, bardziej zaawansowana wersja, obejmuje 128 GB pamięci wewnętrznej oraz dodatkowy port Ethernet; reszta specyfikacji jest taka sama.

Warto dodać, że w tym roku producent nieco zmniejszył Apple TV 4K, bo ma wymiary 93 x 93 x 31 mm, a i waży 208 g (wersja z Ethernetem 214 g), gdy zeszłoroczny model miał wymiary 98 x 98 x 35 mm i ważył 425 g.

A jak wyglądają ceny? Podstawowa wersja WiFi 64 GB kosztuje 829 złotych, natomiast model WiFi + Ethernet 128 GB został wyceniony na 949 złotych. Dostawy mają być realizowane od 4 listopada br.