Małpa szympans ludzie
źródło: Pixabay

Przodek człowieka chodził na dwóch nogach już 7 milionów lat temu?

Powszechnie uznaje się, że około 4 milionów lat temu pojawiły się gatunki dwunożnych australopiteków, którzy byli najprawdopodobniej przodkami człowieka. Najnowsze badania sugerują jednak coś innego – że przejście z czworonożnej na dwunożną postawę mogło odbyć się dużo wcześniej, bo aż 7 milionów lat temu.

Przodek człowieka chodził na dwóch nogach już dużo wcześniej?

Według „książkowych” informacji, historia człowieka zaczęła się we wschodniej Afryce 10 milionów lat temu, kiedy to nastąpiła zmiana klimatu. Lasy zniknęły, pojawiły się sawanny, a więc nasi czworonożni przodkowie musieli się dostosować do bardziej przyziemnego życia.

Badania dotyczyły szczątków wymarłego już gatunku Sahelanthropus tchadensis, który żył około 7 milionów lat temu i najprawdopodobniej był jednym z najwcześniejszych przodków ludzi.

Naukowcy wykonali szczegółową analizę kości udowej i przedramienia. Porównano skamieniałości z kośćmi obecnych ludzi, szympansów i goryli, dzięki czemu byli w stanie zrozumieć ich ruch lokomocyjny, czyli nic innego, jak sposób poruszania się. Wykorzystano łącznie 20 różnych cech skamieniałych kości, w tym zewnętrzny kształt szczątków i struktury wewnętrzne, oceniane za pomocą obrazowania mikrotomagraficznego.

Badania wskazują na to, że najprawdopodobniejszym scenariuszem jest, że gatunek ten poruszał się przy pomocy dwóch nóg, ale także wspinał się po drzewach.

Kości przodka człowieka  Sahelanthropus tchadensis
źródło: Franck Guy/PALEVOPRIM/CNRS – University of Poitiers

Co więcej wiemy na ten temat?

Zespół badaczy sugeruje, iż prawdopodobny przodek człowieka wspinał się po drzewach inaczej niż dzisiejsze szympansy i goryle. Gatunek wykonywał tą czynność z ostrożnością – mocnymi chwytami, a nie opierając się na kościach palców rąk i stóp tak, jak to mają w zwyczaju małpy.

Wcześniejsze analizy czaszki gatunku sugerowały, że mógł być dwunożny, jednak teraz mamy bardziej solidne podstawy, aby twierdzić, że dwunożność u przodka człowieka pojawiła się dużo wcześniej przed australopitekiem.

Szczątki kości pochodzą z okresu od 8 do 6 milionów lat temu, i właśnie to w tym czasie ludzie genetycznie oddzielili się od szympansów (dwóch gatunków – zwyczajnego i karłowatego, czyli bonobo).