Generowanie obrazów AI (źródło: Qualcomm)
Generowanie obrazów AI (źródło: Qualcomm)

Generowanie obrazów AI w smartfonie w 15 sekund? To możliwe

Qualcomm prezentuje zastosowanie sztucznej inteligencji na urządzeniach mobilnych. Firma wdraża narzędzie w postaci generatora obrazów AI stabilnej dyfuzji w obrębie smartfona, a stworzenie obrazu zajmuje jej jedynie 15 sekund.

Sztuczna inteligencja generuje obrazy w 15 sekund

Firma Qualcomm zdecydowała się na pokazanie najnowszej wersji stabilnej dyfuzji (1.5), dzięki której możliwe jest wygenerowanie obrazu o rozdzielczości 512 na 512 pikseli, a wszystko to w czasie krótszym niż 15 sekund. Przedstawiony na nagraniu telefon zasilany jest poprzez chipset Snapdragon 8 drugiej generacji z procesorem Hexagon, ukierunkowanym na działanie sztucznej inteligencji.

Stabilne obrazy Diffusion wygenerowane z monitem: „Super uroczy puszysty kot-wojownik w zbroi, fotorealistyczny, 4K, bardzo szczegółowy, renderowanie vray, nierealny silnik” (źródło: Qualcomm)
Stabilne obrazy Diffusion wygenerowane z monitem: „Super uroczy puszysty kot-wojownik w zbroi, fotorealistyczny, 4K, bardzo szczegółowy, renderowanie vray, nierealny silnik” (źródło: Qualcomm)

Wygenerowanie obrazu przy zastosowaniu AI związane jest z wykorzystaniem dużej mocy obliczeniowej, co nawet dla komputerów o sporej mocy może zajmować kilka minut. Dlatego też tak zadziwiające jest stworzenie obrazu AI w telefonie w tak krótkim czasie.

Obrazy stabilnej dyfuzji generowane z monitem: „Ogród japoński nad dziką rzeką i pasmem górskim, bardzo szczegółowe, ilustracja cyfrowa, stacja artystyczna, grafika koncepcyjna, matowa, ostra ostrość, ilustracja, dramatyczny, zachód słońca, palenisko, grafika autorstwa Artgerma i Grega Rutkowskiego oraz Alphonse'a Mucha” (źródło: Qualcomm)
Obrazy stabilnej dyfuzji generowane z monitem: „Ogród japoński nad dziką rzeką i pasmem górskim, bardzo szczegółowe, ilustracja cyfrowa, stacja artystyczna, grafika koncepcyjna, matowa, ostra ostrość, ilustracja, dramatyczny, zachód słońca, palenisko, grafika autorstwa Artgerma i Grega Rutkowskiego oraz Alphonse’a Mucha” (źródło: Qualcomm)

Choć Qualcomm opracował jedynie wersję demonstracyjną, jest ona zadziwiająca i to nie tylko w kwestii krótkiego czasu generowania obrazów, ale przede wszystkim możliwości uruchamiania sporej wielkości modeli sztucznej inteligencji lokalnie. Taka opcja jest wygodna, bezpłatna oraz, co istotne, zapewnia prywatność i bezpieczeństwo.

Czy czas generowania obrazów AI pokonały inne firmy?

Jak twierdzi firma, 15-sekundowe wygenerowanie obrazu jest czasowym rekordem dla stabilnej dyfuzji, działającej lokalnie w obrębie systemu Android. Nie jest to jednak pierwsza sytuacja, w której do wykorzystania modelu użyto smartfona opartego na Androidzie.

Podobne zastosowanie zostało już przedstawione na blogu pewnego programisty, który zdecydował się wypróbować model stabilnej dyfuzji na smartfonie Sony Xperia 5 II. Telefon ten działał w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 865 z pamięcią na poziomie 8 GB RAM. Mimo to, czas wytworzenia obrazu AI sięgnął całej godziny.

Również firma Apple postanowiła wypróbować model najnowszej wersji stabilnej dyfuzji w iPhonie 13, co przetestowano za pomocą aplikacji Draw Things. Wygenerowanie obrazu o tym samym rozmiarze w tym modelu trwało minutę.