Google Nest Home
fot. Google

DxOMark stworzył ranking inteligentnych głośników. Który jest najlepszy?

DxOMark jest rankingiem bardzo kontrowersyjnym. Pojawia się wiele teorii i spekulacji na temat tego, jak przeprowadzane są badania konkretnego sprzętu. Tymczasem firma tworząca ten ranking nic sobie z tego nie robi i prezentuje kolejną klasyfikację. Tym razem na „warsztat” zostały wzięte inteligentne głośniki.

Ranking inteligentnych głośników według DxOMark

Ranking DxOMark kojarzy nam się głównie z testami obiektywów fotograficznych w smartfonach i to właśnie w tej dziedzinie wywołuje on największe kontrowersje. Wiele osób zarzuca nierzetelne wyniki czy niewłaściwe procedury testowe. Wygląda jednak na to, że firma DXOMARK nie zwraca na nie uwagi i „robi swoje”, prezentując nam ranking inteligentnych głośników.

Przed przejściem do wyników jeszcze kilka słów wstępu. Przetestowanych zostało 12 głośników aż 11 marek, a następnie zostały one podzielone na dwie grupy: poniżej 200 euro oraz powyżej tej kwoty.

Głośniki zostały przebadane z podziałem na 5 kategorii: barwa dźwięku, dynamika dźwięku, przestrzenność, głośność oraz występujące artefakty. To pozwoliło stworzyć ranking najlepszych urządzeń w danej kwocie.

Jakie są wyniki tego testu i który głośnik okazał się najlepszy według DxOMark? Sprawdźmy to!

Najpierw niższa kwota, czyli do 200 euro. Wynik nie powinien raczej nikogo zaskoczyć. Niekwestionowanym zwycięzcą został Amazon Echo Studio z dużą przewagą nad drugim Xiaomi Mi Smart Speaker. Trzecie miejsce również przypadło chińskiej marce, modelowi Mi Smart Speaker Battery Edition.

DxOMark stworzył ranking inteligentnych głośników. Który jest najlepszy?
Najlepsze głośniki wg. DxOMark do 200 euro (fot. via Gizchina)

W drugiej kategorii, czyli powyżej 200 euro (ale nie więcej niż 500 euro), widać wyraźnie, ile znaczy doświadczenie w branży audio. W tej kwocie zwycięski okazał się Harman Kardon Citation 200, który o włos pokonał Google Home Max.

Na trzecim miejscu znalazł się Bose ze swoim inteligentnym głośnikiem Home Speaker 500. Ciekawą rzeczą jest także druzgocąca porażka Apple HomePod, które jako jedyny mocno odstaje od konkurentów. Dość powiedzieć, że lepszy wynik uzyskał znacznie tańszy Amazon Echo Studio.

Ranking inteligentnych głośników wg. DxOMark powyżej 200 euro (fot. via Gizchina)
Najlepsze głośniki wg. DxOMark powyżej 200 euro (fot. via Gizchina)

Ile prawdy jest w rankingu DxOMark, tego nie wie nikt. Wyniki natomiast opierały się głównie na wydobywanym dźwięku, bo w końcu do tego służy głośnik. Integracja z asystentami i ich działanie to już zupełnie inna sprawa.

W tym artykule nie poruszyłem metodologii testowej, ponieważ zwyczajnie byłby on za długi. Dla zainteresowanych zostawiam link do strony DxOMark, gdzie znajdziecie pełne informacje na jej temat.