Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Polska jest na 5. miejscu pod względem badań nad sztuczną inteligencją wśród krajów UE

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) postanowił sprawdzić, jak Polscy naukowcy angażują się w obszary dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji (AI) oraz jak lokujemy się w skali Unii Europejskiej i świata. Raport zawiera również najbardziej obiecujące ośrodki wykorzystujące sztuczną inteligencję w naszym kraju.

Europejscy naukowcy dla AI

Wykorzystanie sztucznej inteligencji jest coraz bardziej popularne. AI wkracza do wszelkich technologii, a nawet do medycyny. Raport OPI objął sprawdzenie 949 tysięcy światowych publikacji na temat AI, a w niemalże 14 tysięcy spośród nich zaangażowani byli naukowcy z polskich ośrodków. Dzięki temu Polska osiągnęła 5. z 27. miejsc w Unii Europejskiej, co jest naprawdę niezłym wynikiem. Polskę wyprzedziły takie kraje, jak Niemcy, Francja, Włochy oraz Hiszpania.

Największą liczbą publikacji, która wyniosła 36,9 tysięcy, mogą pochwalić się Niemcy, a za nimi stoją Francuzi, osiągając 28,6 tysięcy publikacji. Niedaleko za Francuzami, osiągając 27,9 tysięcy publikacji, ustawiły się Włochy oraz Hiszpania (26,6 tysiąca). Na piątym miejscu ulokowała się Polska, której liczba publikacji o sztucznej inteligencji sięga prawie 14 tysięcy.

Raport OPI o AI (źródło: Radon)
Raport OPI o AI (źródło: Radon)

W skali światowej przodują Chińczycy, do których należy aż 257 tysięcy publikacji. Zaraz za nimi uplasowały się Stany Zjednoczone, osiągając 140 tysięcy publikacji, a także Indie, którym udało się opublikować 105 tysięcy naukowych pozycji. Około 196 tysięcy publikacji w obszarze nauk ścisłych i technicznych, dotyczących sztucznej inteligencji, powstało w ramach współpracy międzynarodowej, co stanowi 21% całkowitego dorobku publikacji o AI.

Polskie ośrodki, które publikują o sztucznej inteligencji

Polska dla nauki opartej o działanie AI, stworzyła 1,2% publikacji naukowych w skali światowej. Najbardziej zaangażowanymi w to osiągnięcie uczelniami technicznymi była Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (1358 publikacji), Politechnika Warszawska (1292 publikacje), Politechnika Wrocławska (1256 publikacji), a także Politechnika Śląska (1144 publikacje).

Technologia wczesnego wykrywania nowotworu piersi, źródło: AILIS
Technologia AI wczesnego wykrywania nowotworu piersi opracowana przez Polaków (źródło: AILIS)

Pomimo dość dobrych wyników osiąganych przez polskich naukowców, niestety nie jesteśmy zbyt często cytowani na świecie, przez co poziom wskaźnika cytowań MNCS jest niski. Jesteśmy również nieco do tyłu pod względem współautorstwa międzynarodowego.