razer raptor 27
fot. Razer

Jak rozpoznać dom prawdziwego gracza? Po systemie oświetlenia Razer Smart Home, oczywiście

Każdy z systemów oświetlenia domu podchodzi do tematu podobnie, lecz chyba żaden z nich nie miał tak sporej szansy namieszać na rynku Smart Home jak rozwiązanie, które przedstawił Razer. Czy producent akcesoriów gamingowych dokona przewrotu i trafi do serc graczy (i nie tylko…)?

Razer Chroma uderza w inteligentny dom

Razer zadecydował o rozszerzeniu swojego systemu podświetlenia, dotychczas obecnego w klawiaturach, myszkach i innych peryferiach dla graczy, na cały inteligentny dom. W ten oto sposób powstał system Razer Smart Home.

Zarządzanie urządzeniami, opartymi o technologię Razer Chroma RGB, będzie mogło odbywać się teraz za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony. Dzięki niej, możliwe będzie również zsynchronizowanie całego systemu oświetlenia w naszym domu z akcesoriami gamingowymi podłączonymi do komputera. Fani podświetlenia RGB będą w siódmym niebie.

W chwili obecnej, w skład systemu Chroma RGB wchodzi kilka tysięcy urządzeń pochodzących od ponad 50 producentów. Wśród nich znajdują się m.in. Nanoleaf, LIFX i Yeelight.

Amerykańskie przedsiębiorstwo zrzesza również ponad 200 gier, które mogą przesyłać informacje, dotyczące na przykład stanu zdrowia postaci lub postępu w grze, do oprogramowania Razer. Dzięki temu niektóre informacje mogą zostać graczowi zasygnalizowane za pomocą oświetlenia znajdującego się na biurku lub w pokoju.

Razer Smart Home
fot. Razer

Czy gracze skuszą się na kolejną aplikację?

Producent zapewnia, że Razer Smart Home ma rozwiązać problem żonglowania pomiędzy wieloma aplikacjami, aby zarządzać wszystkimi inteligentnymi urządzeniami domowymi. Moim zdaniem cały koncept brzmi zupełnie odwrotnie i przełoży się na konieczność korzystania z dodatkowego oprogramowania w celu obsługi niektórych funkcji oświetlenia. Na dodatek, w informacji prasowej nie pojawia się nawiązanie do standardu Matter, co może nieco skomplikować zarządzanie inteligentnym domem.

Nie zrozumcie mnie źle, ponieważ sam pomysł przypadł mi do gustu. Jako gracz i były posiadacz sprzętu tej marki zgaduję, że system Smart Home tego producenta znajdzie swoją niszę, w szczególności wśród twórców treści, takich jak streamerzy czy YouTuberzy.

Nie jestem jednak do końca przekonany czy posiadacze innych inteligentnych systemów oświetlenia, w tym żarówek i lamp, które będą zgodne z Matter, będą chętni na przesiadkę na nowy ekosystem. Nawet, jeśli zaoferuje ona synchronizację sekwencji 16,8 miliona kolorów z myszką i klawiaturą.

Razer zapowiada uruchomienie swojego systemu Smart Home w pierwszej połowie 2022 roku. Więcej szczegółów na jego temat ma pojawić się nieco bliżej premiery.