Yarbo Snow Blower S1 - robot odśnieżający
Źródło: Yarbo

Yarbo Snow Blower S1 – robot, który odśnieży za Ciebie

Yarbo Snow Blower S1 to pierwszy na świecie inteligentny robot odśnieżający. Co potrafi i ile kosztuje ten zimowy niezbędnik większych domostw?

Temat robotyki oraz inteligentnych urządzeń jest nam niezwykle bliski – wystarczy zresztą spojrzeć na kilka naszych recenzji. Testujemy dla Was całą gamę smart urządzeń, od inteligentnych zamków, po roboty sprzątające. Informujemy Was również o maszynach, które zostały zapowiedziane przez znane marki (HP SitePrint), są testowane przez uczelnie (OceanOneK Uniwersytetu Stanforda) czy mają potencjał do znaczącej poprawy komfortu ludzkiego życia (ramię firmy Tatum lub Eeve Willow).

Yarbo Snow Blower S1 – robot odśnieżający

Firma Yarbo reklamuje swoją maszynę jako pierwszy inteligentny robot odśnieżający na świecie, który usunie śnieg z chodników i podjazdów w czasie zimy. Maszyna składa się z dwóch elementów; pierwszym jest korpus, a drugim moduł odśnieżający. Warto wspomnieć, że istnieją również inne moduły, jak na przykład koszący, wyposażony w dmuchawę do liści czy robotyczne ramię.

Robot poradzi sobie nie tylko z lekkim puszkiem, ale i z ubitym, ciężkim śniegiem. Dodatkowo Yarbo Snow Blower S1 ma sobie radzić z lodem, choć producent nie doprecyzował na ile. Widnieje jedynie informacja, że maszyna „nie zablokuje się na małej ilości lodu”, cokolwiek ta „mała ilość” oznacza. Robot został wyposażony w GPS, dzięki czemu jest w stanie samodzielnie nawigować na obszarze do 1,6 kilometra.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu robot utraci połączenie z satelitą, to wciąż jest w stanie wykonać swoją pracę – dzieje się tak za sprawą technologii, wykorzystującej pole magnetyczne. Ponadto użytkownik może określić, gdzie robot ma pozbywać się śniegu, a sama maszyna potrafi wykryć przeszkody i dostosować swoją trasę w taki sposób, aby np. nie uszkodzić naszego pojazdu (czy to sobą, czy śniegiem).

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że robotem można sterować przy pomocy kontrolera, bliźniaczo wręcz podobnego do Xbox Elite Series. Istnieje również dedykowana aplikacja, przy pomocy której możemy określić miejsca, w które Yarbo Snow Blower S1 ma się nie zapuszczać oraz sprawdzić jego aktualny stan.

Yarbo Snow Blower S1 - robot odśnieżający
Robot odśnieżający, którego zima nie zaskoczy (Źródło: Yarbo)

Drogo i nie od razu, czyli cena i dostępność

Zwykło się mówić, że na dobre rzeczy trzeba czekać, a jakość kosztuje. Na (nie)szczęście robot odśnieżający Yarbo wpasowuje się w te prawdy wręcz idealnie. Jego wysyłka rozpocznie się dopiero na zimę 2023, a do tego został wyceniony na 4799 dolarów amerykańskich. To okolice 22 tysięcy złotych…

Podczas pisania tego artykułu jednak istnieje możliwość zamówienia go o niemal 1000 dolarów taniej. Obecnie kosztuje bowiem 3839 dolarów, czyli niecałe 17500 złotych. Znajdą się chętni…?