Tesla upubliczniła kolejne wideo, na którym widać, jak radzą sobie humanoidalne roboty firmy po otrzymaniu najnowszej aktualizacji. Na nagraniu zauważyć można, że Optimus porusza się obecnie znacznie zgrabniej i że radzi sobie z dość skomplikowanymi zadaniami, wymagającymi umiejętności rozróżniania kolorów.
Optimus będzie odpowiadał za „większość długoterminowej wartości marki Tesli”
Optimus, znany również jako Tesla Bot, to dwunożny robot ogólnego przeznaczenia, którego działanie kontrolowane jest przez algorytmy sztucznej inteligencji. Według Elona Muska, już w niedalekiej przyszłości ma on znaleźć zatrudnienie na stanowiskach, które dla człowieka są zbyt niebezpieczne lub po prostu… nudne, bo cechują się powtarzalnością wykonywanych prac.
Prototyp humanoidalnego robota został zaprezentowany podczas wydarzenia Tesla AI Day w 2022 roku, czyli – rzec można – stosunkowo niedawno, jednak od tamtej pory poczyniono wiele zmian, które dają nadzieję, że Optimus trafi do masowej produkcji.
Prezes Tesli przewiduje nawet, że popyt na jego roboty sięgać będzie 10–20 miliardów egzemplarzy i że produkcja tego typu maszyn będzie miała znaczący wpływ na przyszłą wartość marki. Słowa te należy traktować raczej jako marketing, do którego przyzwyczaił nas ekscentryczny miliarder, niż jako realną estymację. Rynek robotów autonomicznych nadal jest na etapie kształtowania.
Robot Tesli rusza się lepiej po ostatniej aktualizacji
Ostatnia aktualizacja robota zrobi wrażenie na każdym, kto pamięta Optimusa z czasów jego premiery. Prototyp Optimusa nie był traktowany poważnie, gdy został wyprowadzony na specjalnym rusztowaniu, które podtrzymywało całą konstrukcję. Teraz robot nabrał jednak wigoru i wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Wreszcie humanoid zaczął poruszać się w bardziej skoordynowany sposób, utrzymując równowagę nawet wtedy, gdy podpiera się tylko jedną nogą.
Na opublikowanym przez koncern filmie widać także, że robot rozwinął zdolność autonomicznego sortowania obiektów. Zaobserwować można, że Optimus jest obecnie w stanie odróżniać kolory i segregowanie klocków wedle tego kryterium nie sprawia mu żadnych trudności, nawet wtedy, gdy w otoczeniu pojawia się człowiek, który w świadomy sposób utrudnia mu wykonanie zadania.
Według dostępnych informacji, Optimus rozpoznaje otoczenie i dostosowuje się do niego w taki sam sposób, jak robi to system autonomicznej jazdy (FSD) zaimplementowany w samochodach marki Tesla.
Nie wiadomo, kiedy roboty trafią na rynek komercyjny. Pewne jednak jest to, że w pierwszej kolejności zostaną wykorzystanie przez firmę we własnej działalności.