Kalifornijski start-up Smartlens opracował innowacyjny produkt dla chorych na jaskrę. Soczewka miLens pomoże w monitorowaniu stanu oka.
Inteligentne drobiazgi poprawiają komfort życia
Czasem potrzeba niewiele, by znacząco poprawić komfort życia, a nawet uratować czyjeś zdrowie. A na pewno niewiele miejsca zajmują inteligentne urządzenia opracowywane przez inżynierów medycyny — zestawy słuchawkowe do walki z depresją, e-tatuaż do monitorowania serca, rękawica masująca, douszne stymulatory nerwów czy specjalne krążki z drukarek 3D zwiększające szanse na poczęcie dziecka. Teraz, do małych-wielkich wynalazków, dołącza soczewka opracowana przez kalifornijski start-up Smartlens.
Jaskra występuje, gdy zablokowanie kanałów drenażowych oka powoduje gromadzenie się cieczy wodnistej w oku szybciej, niż może ona odpłynąć. Zwiększa to ciśnienie wewnątrz gałkowe, które z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i spowodować ślepotę. Specjalne krople do oczu pozwalają zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, działają one najlepiej, jeśli dawka jest stale modyfikowana w oparciu o aktualne ciśnienie w oku. Dotychczas sprawdzano je podczas wizyty u specjalisty, jednak nowa soczewka pozwoli na stałą kontrolę parametrów oka.
Innowacyjna soczewka wskaże ciśnienie w oku
Produkt opiera się na prototypowym implancie do monitorowania jaskry, który został wcześniej stworzony na Uniwersytecie Stanforda. W przeciwieństwie jednak do implantu — soczewka może być wkładana i wyjmowana jak każda inna. W urządzeniu wbudowany jest uszczelniony kanał mikroprzepływowy, który biegnie pierścieniem wokół obwodu tęczówki osoby noszącej. Kanał ten jest częściowo wypełniony nietoksyczną cieczą i posiada stopniowane oznaczenia numeryczne wskazujące jednostki miary ciśnienia w gałce.
Gdy ciśnienie wzrośnie, powoduje to wybrzuszenie rogówki i nacisk na miLens. Ciśnienie to wypycha płyn w soczewce do góry przez kanał. Korzystając z kamery, użytkownicy mogą odczytać na liczniku, ile wynosi ciśnienie w ich oku.
W niedawnym badaniu klinicznym soczewka okazała się być bardzo skuteczna, a jej odczyt ściśle zgadzał się z odczytem uzyskanym tradycyjnymi metodami. Zespół przewiduje, że do końca 2024 produkt trafi na rynek.