Był już robot pies, gepart i koza. Czas poszerzyć zwierzyniec o robota-szczura
pixabay

Był już robot pies, gepart i koza. Czas poszerzyć zwierzyniec o robota-szczura

Ostatnimi czasy dało się zauważyć coraz większy rozwój sztucznej inteligencji. Inwestowanie w nią nikogo już nie dziwi, gdyż AI, z założenia, ma pewnego dnia przejąć część ludzkich obowiązków i wspomóc człowieka w pracy. Powstają roboty na kształt człowieka – ostatnio pisaliśmy o takim, który gra w koszykówkę, ale także te przypominające zwierzęta. Był już robot pies, koza i gepart. Teraz czas na roboszczura.

SQuRo może stać, chodzić, czołgać się i skręcać

Do grona zwierzęcych robotów właśnie dołączył inteligentny szczur, który został opracowany przez naukowców z Pekińskiego Instytutu Technologii. Maszyna, choć niewielkich rozmiarów, potrafi naprawdę wiele.

Do umiejętności SQuRo zaliczyć można: kucanie, stanie, chodzenie, czołganie się i obracanie niczym prawdziwy szczur. Jednak to wcale nie koniec, gdyż robot może także przenosić ładunek równy 91 procentom swojej wagi. Trzeba przyznać – to robi wrażenie.

Jego konstruktorzy mają nadzieję, że SQuRo w przyszłości może znaleźć zastosowanie na przykład w czasie misji poszukiwawczo-ratowniczych. Jego małe rozmiary oraz zwinność pozwolą mu na przeciskanie się przez wąskie szczeliny.

A dlaczego wyglądem przypomina właśnie gryzonia?

Szczury żyjące w jaskiniach przyciągnęły dużą uwagę ze względu na swoją niezrównaną zwinność i zdolności adaptacyjne.

Tłumaczą swój wybór naukowcy.

Jak powstał roboszczur?

Podczas opracowywania prototypu SQuRo, naukowcy zbadali ciała oraz ruchy szczurów. Przeprowadzono testy terenowe, w trakcie których maszyna pokonywała przejście o nieregularnych kształtach i szerokości 8,8 cm. Była także w stanie przeskoczyć przeszkodę o wysokości 2,7 cm i wspiąć się na górkę pod kątem 15 stopni. Dodatkowo roboszczurek niósł ze sobą ładunek, który ważył 91% jego wagi.

Robot jest w stanie poruszać się w każdych warunkach drogowych i pogodowych. W planach jest dołączenie go do żołnierzy chińskiej armii tak, by towarzyszył im w misjach logistycznych. Dzięki wykorzystaniu maszyny będzie możliwe początkowe rozpoznanie terenu w trudnych klimatycznie środowiskach, w tym obszarach śnieżnych, pustyniach i górach.