Sztuczna inteligencja generuje bukiety (źródło: Panksy.pl)
Sztuczna inteligencja generuje bukiety (źródło: Panksy.pl)

Sztuczna inteligencja tworzy bukiety korzystając z psychologii. Wyjątkowa kwiaciarnia rusza w Polsce

Bukiet tworzony przez AI to nie żart. Sztuczna inteligencja, w oparciu o szereg danych na temat odbiorcy oraz psychologiczne archetypy jungowskie, generuje kompozycję kwiatów. Algorytmy stają się podstawą do stworzenia wyjątkowego bukietu, który trafi do wybranej osoby.

Psychologia źródłem dla narzędzia AI

Sztuczna inteligencja to jeden z tematów, który porusza większość z nas. Prawdziwa „moda” na narzędzia została zapoczątkowana wraz z publicznym udostępnieniem ChatGPT, choć AI stosowana jest od lat. Ten rozwój spowodował tworzenie coraz to nowszych możliwości oraz licznych generatorów.

Teraz sztuczna inteligencja ma stać się również pomocnikiem florystów, a wszystko to za sprawą serwisu Panksy. Narzędzie odpowiedzialne jest za wygenerowanie kompozycji bukietu w oparciu o odpowiedzi na kilka pytań oraz algorytmy, które analizują różne rodzaje osobowości.

Podstawą zastosowanego modelu jest 12 typów jungowskich, a więc form osobowości, stworzonych przez szwajcarskiego psychiatrę Carla Gustava Junga. Algorytmy pracują w oparciu o takie archetypy, jak mędrzec, niewinny, odkrywca, władca, twórca, opiekun, magik, bohater, buntownik, pełen miłości, błazen oraz sierota.

Sztuczna inteligencja stworzy idealny bukiet

Aby zamówić odpowiedni dla bliskiej osoby bukiet, należy przejść na stronę internetową Panksy.pl, gdzie dostępna jest opcja „Zamów swój bukiet AI”. Po przejściu do procesu zakupu użytkownik ma przed sobą sześć kroków. W pierwszym etapie konieczne jest wybranie dla kogo dedykowany będzie bukiet, wśród opcji można zaznaczyć kobietę, mężczyznę lub „wolałbym nie mówić”.

Drugi krok to zakres wieku, który startuje od 15 roku życia. Oczywiście również w tym przypadku możemy oznaczyć opcję „wolałbym nie mówić”. W trzecim etapie należy wybrać okazję, z jakiej pragniemy obdarować drugą osobę bukietem, a w kolejnym kroku użytkownik opisuje osobę, która otrzyma kompozycję. Piąty etap to oznaczenie nastroju bukietu, szósty natomiast umożliwia wyrażenie tzw. modowej tożsamości.

Sztuczna inteligencja generuje bukiety (źródło: Panksy.pl)
Sztuczna inteligencja generuje bukiety (źródło: Panksy.pl)

Po przejściu wszystkich kroków użytkownik otrzymuje wynik w postaci nazwy archetypu, który stworzony został w oparciu o naukę Junga, a także kolorystykę oraz gatunek kwiatów. W kolejnym kroku należy już tylko wybrać rozmiar bukietu. Najmniejsza forma kompozycji kosztuje 200 złotych, średnia 380 złotych, a duża sięga kwoty w wysokości 650 złotych.

Użytkownik ma możliwość wpisania nazw roślin, na które odbiorca jest uczulony, a także dobrać wyszukane, niesezonowe i rzadko dostępne kwiaty. Przed opłaceniem produktu można także wybrać rodzaj opakowania oraz karteczkę z tekstem. Na ostatnim już etapie należy wpisać szczegółowe dane na temat odbiorcy i nadawcy oraz datę dostawy. Automatycznie doliczana jest również opłata za dostawę w wysokości 30 złotych.

Niestety, narzędzie nie przedstawia bukietu, którą wygenerowała sztuczna inteligencja. Efekt poznajemy więc dopiero po dotarciu kwiatowej kompozycji do odbiorcy. Na ten moment zamówienia można realizować na terenie Warszawy.