Meteoryt asteroida
(źródło: Pixabay)

Odkryto asteroidę „zabójcę planet”. Czy może zagrozić Ziemi?

“Zabójca planet” z pewnością brzmi bardzo groźnie. To określenie dla poszczególnej asteroidy, znanej także jako 2022 AP7. W sieci pojawiło się wiele informacji na jej temat, m.in. fakt, że znacznie zbliżyła się do Ziemi. Jednak czy jest czego się obawiać? Odpowiedź okazuje się jednoznaczna. 

Czym charakteryzuje się asteroida „zabójca planet”?

2022 AP7, czyli tytułowy „zabójca planet”, to zdecydowanie największa potencjalnie niebezpieczna asteroida (w skrócie PHA), którą odkryto na przełomie ostatnich 8 lat. Szacuje się, że ciało niebieskie jest sporych rozmiarów – naukowcy podają, że może mieć średnicę od 1,1 do 2,3 km. 

Co prawda przedział jest znaczący, jednak nawet kilometrowe ciało niebieskie może spowodować masowe wymieranie na Ziemi, chociaż nie tak potężne, jak wymieranie kredowe, wywołane na skutek uderzenia ciała niebieskiego o średnicy około 10 km. Aby uznać za asteroidę za niebezpieczną, ta musi mieć orbitę przecinającą orbitę Ziemi, a jak się okazuje, 2022 AP7 okrąża Słońce co pięć lat, ale tym razem orbity się na siebie nakładają.

To jednak nie znaczy, że musi nam zagrażać. Według Scotta Shepparda z Carnegie Institution for Science obecnie nie ma szansy, aby asteroida uderzyła w Ziemię.

W przestrzeni kosmicznej jest znacznie więcej „zabójców planet”

Astronom uważa, że odkryto już 95% potencjalnie niebezpiecznych asteroid – a jest ich mniej niż 1000. Z drugiej strony podkreśla, że pozostałe 5%, czyli około 50 ciał niebieskich, jeszcze nie jest nam znana, a ich znalezienie może być niemałym problemem.

Asteroida potencjalnie niebezpieczna
Źródło: NASA via Space

Grafika sugeruje, że znamy wszystkie najbardziej niebezpieczne obiekty Układy Słonecznego – cztery asteroidy o średnicy 10 km. Problem pojawia się w przypadku ciał niebieskich o średnicach 1 km i mniejszych – znamy około 95% ciał tego typu. Im mniejsze są, tym naturalnie wiemy o nich mniej – znamy zaledwie 35% asteroid o średnicy 140 m, 0.4% o średnicy 25 m, i mniej niż 0.1% o średnicy 4 metrów. 

Warto dodać, że im mniejsza asteroida, tym jest mniej niebezpieczna – chociaż obiekt o średnicy około 140 m, który wylądowałby na Ziemi, mógłby przynieść niemałe szkody.