Dron Hover Camera X-1 (Źródło: indiegogo)
Dron Hover Camera X-1 (Źródło: indiegogo)

Do obsługi tego drona nie potrzebujesz żadnej aplikacji ani pilota

Dron Hover Camera X1 może być sterowany poprzez przyciski na obudowie. Stateczek autonomicznie dostosuje się do potrzeb użytkownika.

Drony codziennego użytku

Niesamowite jest na ile sposobów możemy wykorzystać latające UAV-y w naszym codziennym życiu. Ikea używa już małe drony do inwentaryzacji magazynów, statki z wykrywaczami metalu mogą znacząco ułatwić oczyszczenie połaci terenu, a wymagający kamerzyści mają do dyspozycji bardzo precyzyjne i wydajne maszyny rejestrujące obraz. Co jednak w przypadku przeciętnego Kowalskiego, który również chce nagrywać z powietrza, ale nie posiada dużych środków ani umiejętności pilotażu? Z pomocą przychodzi nowa kampania na Indiegogo, w ramach której możemy wesprzeć sympatycznego dronika zdolnego do autonomicznego działania.

Hover Camera X1 firmy ZeroZero Robotics ma nietypową konstrukcję zawiasową. Złożony przypomina pudełeczko o masie 125 gramów i wymiarach 127 na 86 na 31 mm. Po błyskawicznym rozłożeniu wirniki, ukryte pod ochronną klatką, natychmiast umieszcza stateczek w powietrzu.

X1 może być zdalnie sterowany lub ustawiony na zaprogramowane tryby lotu za pomocą dołączonej aplikacji na iOS/Androida. Możliwe jest także sterowanie bez aplikacji czy telefonu przy pomocy przycisków na obudowie i wybraniu jednego z pięciu trybów lotu.

Wielozadaniowe maleństwo

Tryby pracy dronika obejmują funkcje Hover (w której unosi się w miejscu), Follow (leci za poruszającym się użytkownikiem, utrzymując go w kadrze), Pomniejsz (rozpoczyna się blisko użytkownika, a następnie wraca do szerszego ujęcia), Orbita (leci w kółko wokół użytkownika, utrzymując go przez cały czas w środku) i Bird’s Eye (patrzy prosto w dół na użytkownika z góry).

A co z parametrami kamery? Nie są wcale takie złe jak na rozmiar UAV-a – X1 ma maksymalną rozdzielczość wideo 2,7K przy 30 klatkach na sekundę oraz elektroniczny system stabilizacji obrazu, aby zachować płynność i poziom materiału. Może także robić zdjęcia o rozdzielczości 12 megapikseli. Zarówno filmy, jak i zdjęcia są przechowywane w 32 GB pamięci wewnętrznej. Widok z kamery jest przesyłany w czasie rzeczywistym do aplikacji przez Wi-Fi, na maksymalną odległość 30 metrów. Bateria o pojemności 1050 mAh wystarcza na 11 minut lotu.

W ramach kampanii Indiegogo Hover Camera X-1 jest dostępny za 329 dolarów. Planowana cena detaliczna to 469 dolarów.