Robot Amfibia (Źródło: in.bgu.ac.il)
Robot Amfibia (Źródło: in.bgu.ac.il)

Ten mały robot-amfibia jest szybki i… przeuroczy

Inżynierowie z Uniwersytetu Ben-Guriona zbudowali nowy rodzaj amfibii. Uroczy robot, by się poruszać, stosuje wiele rozwiązań inspirowanych przyrodą.

Drony zawładną lądem… i wodą?

Zbudowanie robota zdolnego do poruszania się po lądzie i morzu stanowi nie lada wyzwanie. O ile konstrukcje przeznaczone do badania i eksploracji mórz czy pokonywania trudnych przeszkód lądowych w różnych środowiskach już istnieją, propozycji sprzętów zdolnych do poruszania się po lądzie i w wodzie jest już mniej. Na szczęście do tej grupki dołączył właśnie AmphiSAW, uroczy robot-amfibia.

Urządzenie zbudowane przez inżynierów z Uniwersytetu Ben-Guriona, szybko i efektywnie przemieszcza się w obu środowiskach. W wodzie urządzenie wykorzystuje wbudowane płetwy, na lądzie zaś jego ruchy inspirowane są techniką poruszania się stonogi. Swoją efektywność zawdzięcza też prostej konstrukcji i falowemu mechanizmowi napędzającemu, który za pomocą jednego silnika generuje biegnącą falę sinusoidalną. Specjalna konstrukcja ogniwowa transformuje ruch sinusoidalny w ruch przypominający czołganie się stonogi.

Pojedynczy silnik i inspirowana biologią konstrukcja znacząco przyczyniają się do wydajności robota, a względna prostota jego konstrukcji oznacza, że można go skalować do dowolnego rozmiaru

Dr. David Zarrouk, lider zespołu projektowego

Ten robot przepłynie zbiornik wodny… i skradnie twoje serce

Na lądzie i w wodzie robot porusza się bardzo szybko. Na lądzie czołga się z prędkością 1,5 długości ciała (70 centymetrów) na sekundę, a pływa z prędkością 50 centymetrów na sekundę. Może być wyposażony w nogi lub koła z przodu, co zwiększa jego prędkość pełzania, zwłaszcza na nierównym terenie.

Urządzenie ma multum potencjalnych zastosowań w poszukiwaniach i ratownictwie, zwłaszcza podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i tsunami. Może także przydać się w rolnictwie morskim i karmieniu ryb, ponieważ jego specjalnie zaprojektowana „mina” przyciąga ciekawskie ryby.

O szczegółach dotyczących konstrukcji można dowiedzieć się więcej w oficjalnej publikacji dla Bioinspiration & Biomimetics.