Prototypowe urządzenie do wykrywania min MRead (Źródło: CSIRO)
Prototypowe urządzenie do wykrywania min MRead (Źródło: CSIRO)

Nowy, innowacyjny wykrywacz min, obiecuje szybsze i dokładniejsze wykrywanie zagrożeń

Australijska agencja naukowa opracowała dokładną, ekonomiczną technologię wykrywania min lądowych, która może uratować tysiące istnień ludzkich.

Nowoczesne technologie nie tylko do walki

Procesy zbrojeniowe są jedną z najsilniejszych przyczyn szybkiego tempa rozwoju technologii. To w zbrojeniówce możemy zaobserwować wdrażanie zaawansowanych rozwiązań, jak roboty sterowane myślami, szybkie drony do przeprowadzania błyskawicznych ataków i autonomiczni partnerzy dla samolotów sterowanych sztuczną inteligencją. Na szczęście nie wszystkie technologie rządowe i wojskowe służą jedynie zniszczeniu. Australijski instytut badawczy CSIRO opracował nową technologię skutecznego wykrywania min przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Chociaż wykrywacze metali są przydatne do wykrywania min lądowych, można je oszukać zakopanymi razem z bombami metalowymi szczątkami. Ponadto niektóre ładunki nie zawierają metali, są więc jeszcze trudniejsze do wykrycia. Nowy system rozwiązuje te problemy, odczytując unikatową sygnaturę molekularną materiałów wybuchowych używanych w kopalniach.

MRread składa się z przenośnego urządzenia nadawczo-odbiorczego na ziemi. Ta jednostka kontynuuje transmisję pulsacyjnych fal radiowych w dół do gleby. Fale te są dostrojone tak, aby rezonowały z ukierunkowanymi związkami krystalicznymi używanymi w materiałach wybuchowych. Jeśli którykolwiek z tych związków jest obecny w ziemi, fale radiowe spowodują, że jego cząsteczki wibrują z określoną częstotliwością. Ten sygnał jest wykrywany przez urządzenie, które ostrzega użytkownika o obecności miny.

Prototypowe urządzenie do wykrywania min MRead (Źródło: CSIRO)
Prototypowe urządzenie do wykrywania min MRead (Źródło: CSIRO)

Innowacyjny wykrywacz uratuje tysiące istnień

Kolejną zaletą prototypowego urządzenia jest fakt, że w przeciwieństwie do innych systemów wykrywania min, MRead nie opiera swoich odczytów na wielkości lub gęstości obiektu, które mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju ładunku wybuchowego.

Aby szybciej opatentować i dostarczyć urządzenie tam, gdzie będzie najbardziej przydatne, CSIRO utworzyło nową spółkę MRead w celu produkcji i dystrybucji technologii. Grupa non-profit HALO Trust będzie pierwszym klientem, który będzie użytkował urządzenie, począwszy od przyszłego roku w Azji Południowo-Wschodniej.

Technologia wykrywania min metodą rezonansu magnetycznego będzie miała ogromny wpływ na obszary, które odbudowują się po walkach i nieoczyszczonych polach minowych i które obecnie doświadczają trudności. Te trwałe wybuchowe pozostałości wojny ograniczają swobodę poruszania się, ograniczają dostęp do żywności, wody, szkół, szpitali i schronienia, co zagraża bezpiecznemu odbudowie i powrotowi ludności cywilnej.

ohn Shanahan, dyrektor zarządzający MRead