ładowarka tesla samochód elektryczny
(fot. pixabay.com)

Tesla sprawdzi „szalone” szczegóły, aby oszacować zasięg

Mimo iż najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym zaczęli już produkować własne elektryki, to wciąż dla wielu osób Tesla pozostaje najlepszym wyborem. Jedno trzeba przyznać, że pod względem aktualizacji OTA firma Elona Muska faktycznie wciąż wyprzedza konkurencję.

Bardziej szczegółowo oszacowany zasięg

Ze względu na dostępność ładowarek, szczególnie tych naprawę szybkich, nadal dla właścicieli elektryków niezwykle ważne jest poprawnie oszacowanie zasięgu. Problem ten jest mniej odczuwalny na Zachodzie, aczkolwiek wciąż występuje. Oczywiście mniej przyjemnie jest chociażby w Polsce, bowiem elektromobilność dopiero u nas startuje.

Tesla, aby zapewnić możliwie jak najbardziej dokładne wskazania, postanowiła rozszerzyć liczbę czynników branych pod uwagę podczas obliczania maksymalnego zasięgu. Jak informuje @greentheonly, mający dość spore doświadczenie w prześwietlaniu aktualizacji wydawanych przez Teslę, ostatnia wersja oprogramowania wprowadza na tym polu sporo nowości.

Okazuje się, że oprogramowanie oznaczone jako 2022.20.7, podczas szacowania zasięgu, bierze pod uwagę również: ciśnienie w oponach, ładowanie smartfona, akcesoria podłączone do instalacji 12V, gęstość powietrza czy konieczność podgrzewania lub chłodzenia akumulatora.

Tesla Model 3
(fot. Tesla)

Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z całkiem imponującą listą zmiennych, które pomagają obliczyć zasięg. Co więcej, wcześniej Tesla dodała m.in. wpływ wiatru z przodu i z boku, wilgotność oraz temperaturę. W połączeniu z bieżącym zużyciem, historią jazdy, a także aktualną pojemnością akumulatorów, oszacowany zasięg powinien być naprawdę dokładny.

Mam nadzieję, że na podobny ruch zdecydują się również inni producenci BEV-ów. W końcu dokładnie obliczony zasięg pozwala lepiej zaplanować podróż i ewentualne postoje na ładowarkach.

Co jeszcze przygotowała Tesla w aktualizacji?

Jak zwraca uwagę serwis elektrowoz.pl, firmware 2022.20.7 zawiera zmiany, które pojawiły się już w aktualizacji 2022.20.5.x. Mamy więc obsługę języka polskiego w nawigacji (komunikaty), informowanie o zmianie światła na zielone czy ulepszenia w pracy zawieszenia w wybranych modelach.

Aktualizacja 2022.20.7 trafia już do użytkowników elektryków Tesli. Oczywiście pobierzmy ją bez konieczności wizyty w serwisie – wystarczy połączenie z internetem.