Postępy technologiczne w dziedzinie dronów w Ukrainie mogą wskazywać na początek nowej ery wojen, w której pewną rolę będą odgrywać autonomiczne roboty bojowe. Długotrwały konflikt zwiększa prawdopodobieństwo wykorzystania dronów do identyfikacji, wyboru i ataku celów bez ludzkiej interwencji. To stanowiłoby ogromny przełom w technologii wojskowej, porównywalny z wprowadzeniem karabinu maszynowego. Zamiast ludzi na linii frontu możemy już niedługo zobaczyć maszyny identyfikujące, wybierające i atakujące cele.
Przyszłość, której nie można ignorować
Może być to zaskakujące, że to właśnie Ukraina stoi na czele badań i rozwoju autonomicznych dronów bojowych. Mykhailo Fedorov, minister transformacji cyfrowej w tymże państwie podkreśla, że to logiczny i nieunikniony kolejny krok w rozwoju broni. Kolejny ekspert również potwierdza, że maszyny są w stanie podejmować decyzje szybciej niż ludzie, choć na razie nie przekroczyły one linii pełnej autonomii.
Co ciekawe, Ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej (MoD) ogłosiło zatwierdzenie kompleksu dronów Saker Scout do użytku bojowego. Zgodnie z informacjami opublikowanymi 4 września na oficjalnym kanale Ministerstwa na Telegramie, system ten korzysta z zaawansowanych funkcji wykrywania i angażowania celu opartych na sztucznej inteligencji (AI).
Kompleks Saker Scout skupia się na wiodącym dronie rozpoznawczym UAV, który współpracuje z maszynami kamikadze, działającymi w trybie widoku z pierwszej osoby (FPV). Są one dostosowywane na podstawie współrzędnych otrzymanych od robota rozpoznawczego, co zwiększa precyzję i skuteczność ich działań.
Serce tego systemu stanowi oprogramowanie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, by prowadzić skomplikowane operacje rozpoznawcze. Co więcej, jest w stanie wykryć cele nawet w obecności kamuflażu, co stanowi znaczący postęp w dziedzinie technologii rozpoznawania. Po zidentyfikowaniu go, oprogramowanie automatycznie przekazuje jego współrzędne do dowództwa.
Rosyjska tajemnica
Rosja twierdzi natomiast, że ma broń wykorzystującą sztuczną inteligencję, ale te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone. Niemniej, jednak jeśli byłaby w posiadaniu autonomicznych dronów bojowych, prawdopodobnie już by je wykorzystała. Władimir Putin podkreślił znaczenie AI dla Rosji, wskazując na jej potencjał w przyszłości.
Chociaż maszyny mogą już rozpoznawać cele, takie jak pojazdy opancerzone, istnieją kontrowersje dotyczące ich niezawodności. Powstaje obawa, że mogą popełniać błędy, narażając na szwank życie cywilów. Poza tym, jak podkreśla Toby Walsh, specjalista od AI, jeśli nie będziemy ostrożni, drony bojowe mogą stać się bardziej powszechne niż broń jądrowa.
Mimo że próby wprowadzenia międzynarodowych przepisów dotyczących dronów wojskowych nie przyniosły rezultatów, wiele krajów, w tym USA i Rosja, sprzeciwia się zakazowi ich użycia. Istnieje jednak nadzieja na osiągnięcie pewnego konsensusu w kwestii ograniczeń ich użycia.