Pocisk hipersoniczny rakieta
źródło: Pixabay

Wabik antyradarowy Nano SPEAR zapewnia solidną ochronę samolotom

Aby zapewnić lepszą ochronę dużym i małym samolotom przed atakami rakietowymi, firma Elbit Systems stworzyła jednorazowy wabik przeciwradarowy. Maleńkie pudełko jest w stanie oszukać wrogie systemy.

Technologie chroniące życie na polach bitew

W związku z dynamicznie rozwijającymi się nowymi systemami uzbrojenia kluczowym elementem wyścigu zbrojeniowego jest budowa skutecznych systemów obrony. Czy jednak śmigłowiec lub samolot jest w stanie osłonić się przed coraz szybszymi, trudnymi do przechwycenia atakami? Możliwe rozwiązanie zaprezentowała podczas Paris Air Show firma Elbit Systems, jeden z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych na świecie.

Samoloty wojskowe, zaopatrzeniowe, a nawet cywilne statki pasażerskie w strefach działań wojennych są często wyposażone w środki do odparcia ataku, takie jak flary przyciągające głowice naprowadzane na źródło ciepła. Inne elektroniczne środki zaradcze (ECM) są mniej oczywiste i stanowią element wyposażenia elektronicznego samolotów. Niestety, takie pakiety nie zawsze są skuteczne, a wiele małych jednostek cywilnych w ogóle nie ma ich na pokładzie. Z pomocą przychodzi dla nich wabik antyradarowy SPEAR (Nano Self Protection Electronic Attack and Reconnaissance).

Wabik antyradarowy (Źródło: elbitsystems)
Wabik antyradarowy (Źródło: elbitsystems)

Radarowa zmyła

Ważący zaledwie 800 gram Nano SPEAR wygląda jak małe metalowe pudełko z zaokrąglonymi krawędziami i składanymi płatami z tyłu. Takie wymiary pozwalają zmieścić się w uniwersalnym pojemniku na pokładzie samolotu, a w najgorszym razie można go wyrzucić ręcznie przez okno. Podczas swojej jednokierunkowej misji wabik generujący częstotliwości radiowe aktywuje zaawansowany odbiornik cyfrowy, cyfrowe urządzenie pamięci RF i generator techniki walki elektronicznej (EW), aby oszukać wrogie systemy rakietowe i odciągnąć je od celu, dając mu czas na ucieczkę lub kontratak.

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić naszym klientom zaawansowane funkcje ochrony, aby zwiększyć przeżywalność ich platform i bezpieczeństwo załóg. Będziemy nadal inwestować znaczne wysiłki w badania i rozwój, aby dostarczać najbardziej zaawansowane, najnowocześniejsze i opłacalne rozwiązania gwarantujące kompleksową ochronę i powodzenie misji.

Oren Sabag, dyrektor generalny Elbit Systems