Mimo tak zaawansowanych technologii, jakie oferuje nam dzisiejszy świat, odkrycie życia pozaziemskiego w obecnych czasach wydaje się abstrakcyjne. Jak na razie się to nie udało – ani w Układzie Słonecznym, którego Ziemia jest częścią, a tym prędzej poza nim. Jednak są naukowcy, którzy wierzą, że uda się to zmienić w stosunkowo niedalekiej przyszłości.
Życie pozaziemskie uda się odkryć za 25 lat?
Na Federalnej Politechnice w Zurychu w ostatnim czasie otwarto nowe Centrum Pochodzenia i Rozpowszechnienia Życia (Origin and Prevalence of Life). W ramach jego otwarcia swoją przemowę wygłosił astrofizyk Dr. Sascha Quanz. Może się wydawać, że to zwykła wypowiedź, jak każda inna, ale okazuje się, że nie, bo w tej przemowie zadeklarowano, iż w bardzo niedalekiej przyszłości – a mianowicie w ciągu następnych 25 lat – możemy odkryć życie pozaziemskie.
Brzmi to co najmniej irracjonalnie, jednak przez ostatnich około 30 lat udało się zidentyfikować aż 5000 egzoplanet, a naukowcy odkrywają kolejne. Nie trzeba patrzeć w najbardziej odległe zakątki kosmosu – w samej naszej galaktyce Drodze Mlecznej znajduje się ponad 100 miliardów gwiazd, a każda z nich ma co najmniej jedną planetę w swoim układzie.
Quanz zaznaczył, że wiele z tych egzoplanet przypomina Ziemię i znajduje się w odpowiedniej (nie za dużej, nie za małej) odległości od swojej gwiazdy. Życie pozaziemskie może istnieć na ciałach niebieskich tego typu.
To bardzo optymistyczny scenariusz
NASA ma potężne narzędzia – przykładem jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, jednak ten nie został stworzony z myślą o odkrywaniu egzoplanet, tylko gwiazd i galaktyk. Quanz zaznacza, że Webb jest niezwykle zaawansowany, ale nie wystarczy do odkryć egzoplanet.
Z tego powodu buduje się specjalne narzędzia – m.in. spektrograf ELT w średniej podczerwieni METIS, który wspomoże Ekstremalnie Wielki Teleskop międzynarodowej organizacji, jaką jest Europejskie Obserwatorium Południowe. Urządzenie to będzie służyło do badań egzoplanet – budowane jest od 2014 roku i oczekuje się, że w najbliższych latach zostanie ukończone i uruchomione.
Quanz twierdzi, że ELT może nie być jednak tym instrumentem, który pozwoli odkryć życie pozaziemskie, a do osiągnięcia tego celu może być jeszcze inny, potężniejszy teleskop. Czy ludzkość dokona tak przełomowego odkrycia w ciągu 25 lat? To z pewnością bardzo optymistyczny scenariusz, jednak nie jest zupełnie niemożliwy.